| bibianca08 a întrebat:

Mi-am cumparat un scuter si as vrea sa il inregistrez dar am doar niste acte in italiana si un act de vanzare -cumparare scrsi de mana, tot in italiana, este posibil sa il inmatriculez?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este posibil. Trebuie sa traduci actele din italiana in romana, la un traducator autorizat. Cu traducerile mergi la un notar sa legalizeze semnatura traducatorului. Tot la notar vei da o declaratie ca scuterul este dobandit in mod legal, prin cumparare si nu este furat dar nu ai primit de la vanzator toate actele. Mergi apoi la primarie pentru inregistrare.

1 răspuns:
| viotedy a răspuns:

Da.cum ti s-a spus mai sus.doar ca nu ti-l inregistreaza pana nu-i faci carte de identitate si ITP la RAR.te costa vreo 400 lei la RAR.asa e acum.si cred ca-ti cere si asigurare la inregistrare.alti 70 lei pe 6 luni.plus traducerile, plus numarul, plus certificatul.cheltui ceva bani dar o rezolvi.