| Ignat_Lorenzo_1990 a întrebat:

Motor audi a6 2,5, a sarit cureaua la distributie de la punct iar dupa repornire se aude o bataie in bataia stanga a motorului privind de la volan. De la ce provine acel zgomot (bataie)?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca sarea cureaua ce spui tu de distributie,nu mai mergea motoru ala,se duceau de suflet valvele.
Deci despre care curea vorbesti? Cureaua de distributie tu nu o vezi,adica cand te uiti la motor tu nu poti vedea cureaua de distributie,nu ai cum pentru ca este acoperita.
Daca ar fi sarit acea curea,motoru s-ar fi blocat, ar fi spart valvele,, ar fi fost nevoie sa desfaci chiulasa, sa repari, inlocuiesti valve, dupa pus la loc bla bla.
Esti sigur ca e cureaua de care spui si nu alta curea?

| Deyu0713 a răspuns:

Cel mai bine te duci la un service