| Începătorul988 a întrebat:

Azi-dimineata s-a intamplat inevitabilul. laughing)
Mergeam pe un drum national, viteza aproximativa de 90/100kmh, cand mi-a iesit un pui de caine in fata. Am franat destul de tare (mi-am lasat si din cauciucuri pe asfalt), pentru a nu il lovi(nu imi stricam masina daca il loveam, deoarece era destul de mic).
Ma rog, de atunci mi se aude un zgomot insuportabil la masina, cand apas ambreiajul, cand iau aproape maxim stanga, si la franari, frana de motor.
Se aude ca un lovit continuu de 2metale (parca ai lovi o tigaie cu ceva metal), si se aude foarte tare (incat sa sperii un pieton cand ii acorzi prioritate pentru a traversa pe trecerea de pietoni).
Ma rog, am fost la mecanic, am urcat masina pe elevator, si masina nu are nimic din punct de vedere mecanic (suspensie, discurile de frana nu sunt strambe, si nici jantele).
De la ce poate fi? Masina in cauza un Audi A3 8P Sportback 2. 0tdi 170cai.

32 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Avand in vedere discutia de zilele trecute, cum era daca puneai frana aia la 220? Iti iesea pedala prin podea probabil.

| Începătorul988 explică (pentru suntserios):

Nu era acelasi drum. Cum am zis, drumul acela avea balustrade. Nu sarea cainele de pe campie, peste balustrada, sau din dunare.

| suntserios a răspuns (pentru Începătorul988):

E dragut cum gasesti cate o explicatie pentru toate si stii exact cum functioneaza toate lucrurile. Dar realitatea nu functioneaza chiar asa cum crezi tu, drept dovada... cainele.
In fine, incearca la un mecanic mai priceput. E greu de crezut ca la un zgomot atat de mare nu e in stare cineva care se pricepe la masini si traieste din reparatia lor sa nu gaseasca cauza.

| Începătorul988 explică (pentru suntserios):

Am incercat la un service bun din oras. Si eu m-am bagat pe sub masina cand a ridicat-o si nu am observat nimic suspect. M-am uitat si acasa, am luat fiecare parte metalica la controlat acasa, si nimic suspect. Am ridicat masina pe cric, si am accelerat-o in speranta ca o sa aud de unde vine zgomotul acela, insa nu se aude cu masina ridicata. (Desigur, am asigurat masina inainte sa o accelerez pe cric, cu niste buturugi)

| OldSoul a răspuns:

Hmm, daca e sa dau cu presupusul, e posibil sa fie vorba despre un suport de la motor/cutie.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Mi-au gasit 2suruburi lipsa in zona suportului de motor, mi le-au pus dar degeaba. Intr-adevar, nu se mai aude atat de des, dar tot se aude la orice franare. Cand am dus-o se auzea si la denivelari. Acum nu se mai aude la denivelari.

| Bula a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu lovirea cainii este problema mai mare, ci starea precara a masinii tale, care te poate costa si viata!
Du-te si fa o revizie completa la masina ta!
Este INADMISIBIL sa mergi la un service si sa gaseasca SURUBURI LIPSA la suportul motorului, dupa ce masina a mai fost la cateva service-uri /RAR-uri!
Cel mai bine ar fi sa duci masina pentru revizie direct la un service Audi.

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Ai scut metalic? Dacă da, aia e problema. Un general la acel gen de scuturi apar sunete d-astea.

| Începătorul988 explică (pentru Bula):

Salut. Masina se prezinta excelent pe sistemul de franare. Nu pun viata nimanui in pericol. Acele 2suruburi nici nu stiu exact de unde erau, (zona motorului), care cel mai probabil le-a uitat vechiul mecanic sa le puna. Masina a trecut ITP-u fara nici-un ciubuc, sau altceva, acum o saptamana cand am achizitionat-o.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Da. Am scut. De la ce ar putea fi?

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

In general la scuturile metalice apar acest gen de zgomote fiind destul de rigide.
Ai putea incerca sa pui niste saibe de cauciuc intre scut si partea aia in care se prinde.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

O sa incerc sa dau scutul jos. Dar se aude din partea dreapta, de la roata, din cate am sesizat eu

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Salut, am dat scutul jos, si am mers cu masina aproximativ 10/15km. Zgomotul este acelasi, provine din partea dreapta, in zona rotii. M-am uitat atent pe elevator cu un alt mecanic cand am dat scutul jos, si nu se vede nimic neobisnuit. Distanta dintre acele aparatori din plastic din spatele rotii, si roata este egala. Nu cred ca freaca sau altceva...

| IIIshaneIII a răspuns:

Pai daca ai fortat masina asa patesti, mai bine dadeai 10 lei la spalatorie sa speli masina de caine, decat sa umbli pe toate drumurile sa o repari

| Începătorul988 explică (pentru IIIshaneIII):

Mai bine ca am evitat cainele. Masina se poate repara, dar cainele este un suflet, nu il mai ajuta nimeni.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Începătorul988):

Cand oi merge cu bicicleta la o plimbare recreationala si vor veni nu stiu cate,, suflete,, din astea si or sari la picioare, sau cand or sa iti vina puradelul muscat de un,, suflet,, din asta crede-ma ca o sa ajungi la parerea mea, mai bine la spalatorie decat la service

| Începătorul988 explică (pentru IIIshaneIII):

La mine in oras nu prea sunt maidanezi. Nu merita sa omor un suflet doar pentru ca are instinctul de a se apara. (In cazul tau cu bicicleta).
Si eu am caine, si inainte de acesta am avut un caucazian, care mi-a murit din cauza parvovirozei(avand 8/9luni), suferind destul de mult dupa acel caine. happy

| DorelExpertu a răspuns:

Masina ca masina, dar cu cainele ce ai facut?

| Începătorul988 explică (pentru DorelExpertu):

L-am evitat. Venea de pe partea stanga, si am franat suficient cat sa aiba timp sa treaca. laughing)
Cainele ca cainele, dar eu trebuie sa imi aduc cauciucurile de acolo. Si acum mai sunt urmele...

| DorelExpertu a răspuns (pentru Începătorul988):

rolling on the floor Asta-i viata de pilot...
Faci ce faci, mai iei un caine in bot

Eu am treaba cu aricii rolling on the floor

| Începătorul988 explică (pentru DorelExpertu):

Eu uneori cu bufnitele. Acum cateva zile am luat una, la 4 dimineata. Doar s-a auzit cand a dat in bara, dupa am vazut-o asa urcand frumos pe capota, si dupa pe parbriz. Credeam ca fac si eu friptura dintr-un fazan ceva, dar nu a fost sa fie...

| DorelExpertu a răspuns (pentru Începătorul988):

Am patit si eu tot asa cu o cioara acum 2 ani rolling on the floor Dar cred ca a avut treaba doar cu capota

| Începătorul988 explică (pentru DorelExpertu):

Nu, nu. A lovit in partea dreapta a barii, dupa aceea s-a urcat frumos pe capota, a continuat pe parbriz, si putin pe plafon. Ma rog, am oprit masina, m-am uitat la capota (bara oricum o schimb dupa aproximativ 2saptamanii), am vazut ca nu are nimoc, m-am dus sa verific "pacientul" cu gandul ca e fazan, statea frumos intins pe spate, din fericire mai respira, dar din pacate nu era fazan... am plecat total dezamagit sad

| DorelExpertu a răspuns (pentru Începătorul988):

Asta este, mai mult noroc data urmatoare sad

| asdf2kpower a răspuns:

E de la plăcuțele de la frână (cred)

| Începătorul988 explică (pentru asdf2kpower):

Nu e. Am verificat mecanicul, prima data si eu crezand ca imi cfreaca placuta pe disc, sau ca am discul ovalizat.

| 07gabriel07 a răspuns:

Daca se aude cand calci pedala de ambreaj poate fi ceva la rulmentul de presiune si la furca ambreajului atunci cand decuplezi. Ar trebui verificata si cutia. Apropo masina e pe cablu sau pompa?

| Începătorul988 explică (pentru 07gabriel07):

Se aude si cand las masina in frana de motor, sau cand fac aproape maxim stanga. Cred ca este pe pompa. Nu stiu prea multe despre acest model.

| 07gabriel07 a răspuns:

Poate fi si din cauza franarii bruste. Motorul poate sa se fi deplasat iar acum sa se loveasca de sasiul masinii.

| Începătorul988 explică (pentru 07gabriel07):

Nu cred. Motorul trage normal, si se aude normal. Zgomotul vine de la roata dreapta fata.

| 07gabriel07 a răspuns (pentru Începătorul988):

Pai de aia zic.

| 07gabriel07 a răspuns:

Daca se aude cand cand virezi poate fi si o problema la caseta de directie. Ar trebui verificate planetarele si tripodele acestora. La mine se auzea dupa ce am schimbat kitul de ambreaj si au fost tripodele.