| Girly97 a întrebat:

Niste detalii suplimentare despre groaznica mea experienta cu proba practica pentru obtinerea permisului de conducere luni dimineata pe 8 mai... Incerc sa va explic tuturor ca nu am picat din vina mea cum s-ar crede.
Eram calma si nu eram emotionata ca un politist s-a asezat pe scaunul din dreapta langa mine. Indiferent ca sta tatal, oricine altcineva, un instructor sau un politist nu are absolut nicio relevanta pentru mine, eu nu sunt o persoana emotiva.
Politistul a spus ca pot incepe. Ma pregatesc asa cum m-a invatat instructorul. 5 secunde mai tarziu politistul spune raspicat "porneste motorul!". Incerc din nou, aceeasi poveste. Dupa a 3-a incercare incerc sa ma panichez iar din a 5-a incercare cand am acumulat deja 25 puncte de penalizare am fost anuntata ca am picat in 3 minute si eram si mai panicata ca inainte.
Nu intelegeam ce se intampla pentru ca incercam sa plec de pe loc asa cum m-a invatat instructorul, observand insa ca spre deosebire de orele de condus, pedala de ambreiaj nu mai sta cateva secunde apasata desi eu am ridicat piciorul ci se ridica complet imediat, fapt care m-a pus pe ganduri serioase cu privire la modul meu de pregatire.
Sigur ca imediat ce am picat instructorul dadea vina pe mine ca am plecat cu treapta 3. Foarte rar faceam greseala asta si daca as fi facut-o, ma corectam singura si a doua oara ar fi trebuit sa pot pleca! Am mai schimbat vitezele pe o alta masina inainte, in timp ce faceam scoala si va pot asigura ca soferului niciodata nu i s-a oprit motorul din cauza mea. Chair pot daca doriti sa va arat personal si fata in fata ca stiu ca fac diferenta dintre trepele 1 si 3!
Revenind, neavand vreo vina, am picat si tot eu sunt nevoita sa dau cateva milioane pentru cele 3 sedinte suplimentare si din nou sa platesc masina la examen... Nu am ales scoala pe manuala degeaba, daca as fi ales scoala pe automata cu siguranta as fi avut mai multe sanse sa reusesc dar am considerat ca obtinerea unui permis pentru o masina automata care nu exista in posesie nu m-ar fi ajutat cu nimic.
Sunt foarte dezamagita ca desi nu este vina mea tot eu trebuie sa platesc si nimeni nu imi ia apararea!;'(

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E mai usor sa sustii ca nu e vina ta, dar in final esti singura de care depinde totul.
Du-te cu tatal tau pe un câmp si exersați împreună.

| darrio2007 a răspuns:

Si vrei sa iti dăm dreptate? Asta este varianta spusa de tine.
Dar cred ca varianta instructorului este alta. Și cea adevarata.

| RAY a răspuns:

Nu ai putut să pornești masina după atâtea ore de condus?

| Frank51 a răspuns:

Statistic vorbind, cred că mai mult de 50% din elevi nu iau proba practică din prima încercare, eu știu 2-3 persoane care au luat din prima, în rest nu prea. Deci foarte mulți sunt în situația ta, și plătesc mai mult decât au crezut. În viată lucrurile nu decurg exact cum plănuim, dar trebuie să ne adaptăm.

Indiferent că ai picat din cauza ta sau din cauza instructorului, același lucru trebuie să-l faci, să repeți proba practică până promovezi.

| Sofer a răspuns:

Eu cred că te-a picat intenționat. Nu fi dezamăgita că dai din nou și sperăm că nu pici cu același polițai tura viitoare.

| Girly97 explică (pentru Sofer):

Păi mi s-a oprit motorul de 5 ori. Oprirea motorului se penalizează cu 5 puncte.

| NLS a răspuns:

Nu mai fa ore suplimentare la acel instructor!
Se prea poate sa fie o rețea de smecheri ce profita de elevii mai nepricepuți (mana în mana toți, instructori, examinatori,. ).
Dacă ai fi mers la examen pregatita și sigura pe tine, garantez ca nu și-ar fi permis sa încerce smecherii.

Poate n-ar fi fost o idee rea sa faci școala pe automata, cele manuale oricum au zilele numărate.

| Girly97 explică (pentru NLS):

Cu siguranta mai ales dupa ce i-am spus tatalui cum a fost la examen nu mi-ar mai fi permis sa fac ore cu acel instructor. Nu imi pot obliga tatal care conduce masini manuale de peste 25 ani sa treaca la automata doar pentru ca eu nu ma descurc la manuala. Cand am ales scoala pe manuala am ales-o luand in considerare posibilitatile familiei.

| Lioana a răspuns:

Poti sa nu te mai gandesti la ce a fost si sa te gandesti la ce ai de facut in continuare?
Ai avut o experienta neplacuta dar ai invatat ceva din ea.

| darrio2007 a răspuns (pentru Lioana):

Se pare ca nu prea a invatat nimic din ea. Va mai avea postari asemanatoare.

| VoidEternal a răspuns:

De ce e așa de important sa ne explici nouă? Treci peste moment, nu te oprește nimeni să încerci cu alți instructori. Banii oricum nu ii vezi înapoi oricâtă dreptate ti-ar da oamenii pe TPU.

| mi25 a răspuns:

Ia citeste aici ce ai scris si vezi unde gresesti. "Nu intelegeam ce se intampla pentru ca incercam sa plec de pe loc asa cum m-a invatat instructorul, observand insa ca spre deosebire de orele de condus, pedala de ambreiaj nu mai sta cateva secunde apasata desi eu am ridicat piciorul ci se ridica complet imediat, fapt care m-a pus pe ganduri serioase cu privire la modul meu de pregatire."
Tu nu ai invatat sa manevrez ambreajul independent de instructor. Pedala trebuie sa se ridice si sa cupleze ambreajul odata cu ridicarea piciorului. Ori tu, ai fost invatata ca instructorul sa tina pedala apasata, chiar daca tu ai ridicat piciorul de pe ea. La examen pedala s-a ridicat brusc, cupland ambreajul in mod brusc si oprind motorul.
Tu trebuie sa inveti sa manevrezi pedala de ambreaj lin, concomitent cu apasarea usoara a pedalei de acceleratie, astfel incat atunci cand s-a atins pragul de cuplare a ambreajului, motorul sa aiba turatie medie spre mare, cu puterea necesara, care sa poata pune in miscare masina.
Da, vina are si instructorul, care nu te-a lasat sa manevrezi singura pedala de ambreaj - daca nu cumva masina are vreo defectiune la aceasta.

| Girly97 explică (pentru mi25):

Asta este si suspiciunea mea si a tatalui, care a fost socat cand a auzit ca am picat la traseu pentru ca nu am putut pleca de pe loc. O sa mai incerc o data, chiar daca sunt slabe sanse sa invat sa pot pleca de pe loc din cauza instructorului.

| mi25 a răspuns:

De unde iei milioanele, ca eu am un salariu doar de cateva mii de lei?
Doamne, si esti tanara, cred ca nici nu ai apucat denomizarea leului in 2007.

| anonim3247 a răspuns:

Trebuie să faci școala din nou.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Iar tu?laughing Cum apari?
Daca iti luam apararea iti vine carnetul prin posta? Nu. Tot nu stii sa conduci!
Una e sa schimbi vitezele din dreapta cand merge taicatu cu masina pentru ca el coordoneaza pedalele. Motorul nu se poate opri de la schimbator. Totul tine de ambreiaj, ceea ce facea el nu tu. Pur si simplu nu esti capabila. Schimba scoala, schimba instructorul si vei vedea ca am dreptate.