| Girly97 a întrebat:

Buna ziua! Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat sau macar sa imi dati dreptate! Din ianuarie pana in prezent am facut ore de conducere in fiecare weekend si nu am avut niciodata probleme majore, foarte rar mi se intampla sa plec de pe loc cu treapta 3 in loc de treapta 1 insa ma corectam imediat. In primele sedinte evident ca aveam probleme cu plecatul de pe loc dar eu vorbesc de ianuarie, de cand am inceput scoala de soferi, nu de acum in luna mai cand am facut 15 sedinte de condus pana in martie iar pana in mai sedinte suplimentare saptamanale numai ca sa aflu azi in ziua examenului ca instructorul de fapt apasa pe ambreiajul lui ca sa pornesc de pe loc in loc sa ma invete pe mine sa fac asta! Am picat evident pentru ca mi s-a oprit motorul de 5 ori si a fost nevoie ca examinatorul sa intervina pentru deblocarea traficului. Nu am avut emotii si eram calma ca la fiecare ora de condus. Instructorul da vina pe mine ca am plecat de pe treapta 3. Asa este, din greseala am facut asta si trebuia DOAR O DATA sa mi se opreasca motorul, nu de 5 ori desi din a doua incercare eram in treapta 1! Acest instructor care lucreaza independent prefera sa isi bata joc de cursanti ca sa castige bani decat sa ajute niste oameni sa invete sa conduca! Acum trebuie sa fac 3 sedinte suplimentare si probabil ca povestea se va repeta desi pana si tatal meu imi da dreptate pentru ca de multe ori schimbam vitezele la masina lui cand eram pe scaunul din dreapta si el conducea si eu am emotii.
Daca nu ma descurcam deloc deloc tatal meu cu siguranta mi-ar fi spus insa el imi da dreptate ca ceva nu este in regula. Nu am avut probleme cu plecarea de pe loc din februarie dar trebuia fix azi in ziua examenului! Voi imi dati dreptate? Ce se poate face? Mai exista speranta pentru mine? Pana si tatal este socat si era sigur ca totul va fi bine.;(

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu avem cum sa iti dam dreptate sau nu ca nu stim exact ce s-a intamplat acolo.
Pe de alta parte instructorii independeti poate sa mai faca porcarii din astea ca sa mai ia un ban pe ore suplimentare.

| Girly97 explică (pentru suntserios):

Tocmai, este instructor independent! În loc să ajute oamenii să învețe să conducă își bate joc de ei! Înseamnă că nu mai există vreo șansă vreodată pentru mine din cauza lui? sad

| anonim3247 a răspuns (pentru Girly97):

Citește ce am răspuns eu.

| mihai69 a răspuns:

Evident că există speranță.
Mergeți pe un teren privat, sau chiar pe un câmp (NU drum public!) și fă porniri/ opriri "fără număr".
Schimbă instructorul, dacă chiar consideri că ai nevoie de lecții noi în trafic.

| NLS a răspuns:

Chiar atat de ticalos nu imi inchipui sa fie cineva, mai ales ca poate fi dat in judecata foarte usor.
De ce nu ai ales o scoala si un instructor cu recomandari?

Si doar ca fapt divers, de pe loc drept (aproximativ drept ) ti-a murit motorul?
Sau erai si in oarecare rampa?

Esti 100% sigura ca nu te-a invatat sa pornesti bine?
Mergeti cu tatal tau la el si lamuriti problema.
Eu m-as muta urgent la alta scoala daca chiar e adevarat ce spui.

Si nu trebuie sa-ti fie frica de condus sau de examen.
Cunosc persoana care a avut probleme cu pornirea din rampa mult mai grav decat mine (eu am luat carnetul din a treia incercare), dar pana la urma tot l-a luat.
INSA ce trebuie sa faci daca iti doresti carnet: sa inveti sa pleci corect, sa nu mai gresesti.

| Girly97 explică (pentru NLS):

Nu știu dacă ajută acest indiciu dar foarte des ambreiajul meu nu se ridica complet la plecarea de pe loc ci după vreo 5-7 secunde deși îl ridicam ușor sau mă rog, cum m-a "învățat" acest instructor. Îmi doream de atâția ani să obțin permisul și am tot făcut ore. Dacă noul instructor ar auzi că după 4 luni de condus nu pot porni o tâmpită de mașină este grav rău de tot! :'(

| johnnny123 a răspuns:

Cu ce să-ți dăm dreptate? Vrei să credem că un instructor te-a sabotat intenționat și că în 15+ ședințe nu te-a învățat procedura corectă de a porni o mașină și nu te-a lăsat niciodată să pornești mașina pe cont propriu?

| Girly97 explică (pentru johnnny123):

Instructorii independenți fac tot felul de manevre să câștige un ban!

| johnnny123 a răspuns (pentru Girly97):

Sigur că da. Ca de obicei, nimic din ce ți se întâmplă ție nu este vina ta. Întotdeauna este vina altcuiva.

Se dau două scenarii:

Scenariul 1: Un instructor cu care ai făcut peste 15 ședințe nu ți-a explicat niciodată cum se pornește corect mașina, și a intervenit apăsând în secret ambreiajul la fiecare plecare de pe loc, cu scopul ca tu să nu înveți să pornești pe cont propriu, să pici examenul și să iei mai multe ședințe cu el.

Scenariul 2: Nu ai talent la șofat

Care dintre cele două scenarii este mai plauzibil?

| haileewatson a răspuns:

Ia niste ore de condus de la scoala de soferi care are recenzii bune. De ce ai ales un nene care lucreaza independent? Dai bani putini, asta patesti.
Oricum nu avem de unde stii exact care e adevarul, dar ti-am zis du-te la o scoala si cere niste ore suplimentare si explica-i instructorului exact unde gresesti.

| haileewatson a răspuns:

" ca sa aflu azi in ziua examenului ca instructorul de fapt apasa pe ambreiajul lui ca sa pornesc de pe loc in loc sa ma invete pe mine sa fac asta" adica tu pana acum nu ai invatat sa apesi pe ambreiaj? Asta se intelege din propozitie

| Girly97 explică:

Instructorul a parcat mașina de examen aiurea pentru că nu a găsit loc de parcare.

| Roger645 a răspuns:

Daca ai pornit de la 0, iti trebuie vreo 30 ore de 60 min de condus, ca sa ai indemanarea necesara, sa te obisnuiesti cu traseele. Cele 20 ore obligatorii, care uneori devin vreo 15 ore de 40 min iti asigura 90% esec. Deci nu ai vreo problema, ai condus prea putin. Vorbeste cu prietenul/ tata/ alt instructor sa o rezolvati, cu inca 10 ore. 3 sedinte in plus e insuficient.