| Alexandru3131 a întrebat:

Nu am gasit nicaieri un topic de acest fel si cum ma "bate" gandul sa imi cumpar, ca si o a doua masina, ceva ieftin (...si bun, chiar daca, la bugetul acesta, nu poti avea pretentii), as dori sa va cer parerea.
Asadar, ce masini ok pot gasi in banii astia, adica maxim 1000 de euro? Ceva cat de cat fiabil, adica sa nu stau cu ea mai mult prin service-uri decat pe drum.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Logan, aia e soluția - ieftin, solid și fără pretenții

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un Opel Astra/Vectra dti.
Cât timp pompa de injecție e ok, nu bagi bani în ea.
Iar când vine vremea să schimbi consumabile, razi de prețuri...

| Alexandru3131 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Adica Astra/ Vectra au preturi mici la consumabile? "Dti" presupun ca e diesel, nu? Benzinarele acestor modele sunt tot la fel de reusite ca si diesel-urile?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Alexandru3131):

Dti e dieselul euro 3, adică de prin 2000-2006.
Pe benzină nu prea mi-a plăcut. Am avut o Astra G 1.6 și a mâncat bani stând degeaba. Prima piesă importantă care a picat, a fost calculatorul de pe motor.
Apoi termostatul, care se afla sub distribuție, deci e lucrare mare să îl schimbi. Față de Vectrele diesel pe care le-am avut, benzinara e pe nicăieri ca fiabilitate.

| DeMicUnCălător a răspuns:

La 1000 de Euro. îți recomand mersul pe jos.
Nu poluezi, rămăi sănătos și-ți păstrezi banii în buzunar

| AndreaDanci a răspuns:

Beetle deci am vazut in orasul meu la anunturi cu beetle de 1000 de euro de mi-e rau

| Alex9999999999999999999 a răspuns:

Poti gasi logane, matizuri, opeluri, poate si renauri cam pe aici te invarti.O cunostiinta a avut norocu sa-si cumpere un ford decapotabil la 2000 de leihee hee dar iti dai seama ca sunt sanse mici sa gasesti ceva misto la bani aia.

| Megatron12 a răspuns:

Un Renault Symbol 1.4 benzina 2005-2006 e mai mult decat perfecta pentru oras, am avut unul si pot sa zic ca am fost super multumit.