| Radandam a întrebat:

Nu pot da frecventa mai jos de 531 la radio. Trebuie sa ajung cu frecvență pana la 90 cam asa sa meargă muzica la modulator. Cum fac? Precizez ca am Opel astra h din 2006

1 răspuns:
| zilog a răspuns:

Ori mai butonezi tu acel radio si cauti poate ca are doar că nu ai văzut tu de unde să schimbi banda
Alfel mergi cu el la un electronist pui 50 euro lipiți de el
si ii psui ca nu prinzi ce radio vrei tu sa asculti
si omul o sa iti puna el niste piese si gata se rezolva

sau mai exista gata facut de fabrica se cheama TRANCIVER
poti sa iei undele radio de la o anumita frecventa si să le duci pe o alta frecventa
este un aparat care contine un aparat de radio in interior
un procesor
si un emitator

receptioneaza frecveta radio de pe frecventa pe care se afla in realitate si o trece printr-un procesor apoi o emite din nou doar că pe frecventa pe care doresti tu

exstă si trancivere cu lămpi fără procesoare care doar ia o anumită frecvență și fără computere creiere softuri o mută pe o altă frecvență prin intermediul unor circuite oscilante armonici chestii interne etaje de amplificare filtre trece sus trece jos demultiplicatoare chestii dar pana la urma nu are de cât o lampă

https://www.w8ji.com/designing_ham_transmitter.htm