| octa2021 a întrebat:

O fost cineva care si-a luat masina SH si s-a dus cu ea la o reprezentanta sa ii verifice istoricul?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Istoricul unei masini nu se poate afla total,doar daca masina a fost noua inca in garantie,la alea da poti spune ca stii cam tot.Dar la alea vechi,la alea la care schimba omu acasa uleiul,la alea care repara acasa omu,sau repara mai stiu eu ce mecanic,deci nu la un service,sau nu la reprezentanta cum spuneti voi,ce istoric sa afli? Unde pui ca servisuriole din RO nu-s conectate toate la un sistem,nu stiu daca exista un sistem centralizat, dar sunt foarte multe servis din astea mici, aia nu cred ca stau ei sa raporteze orice fac la masina, ba cred ca aia nu raporteaza absolut nimic.Te duci repari motoru ok? Tu crezi ca un prapadit de shop raporteaza el chestia asta undeva?
Deci asta cu istoricu masinilor este asa sa nu zici ca nu ai verificat ceva.Ce ai putea sti este daca masina a fost implicata intr-un accident, cati proprietari a avut, asta daca politia permite unor companii accesul la informatii.In RO cum la orice accident trebuie sa vina politia, aia intocmesc un raport, acolo scrie cine si care masina a fost implicata, deci daca ar exista un sistem centralizat ar fi super frumos.Plus de asta raru sa permita si aia accesu la informatii, aia ar putea nota(nu stiu daca o fac)cati km are masina respectiva, omu merge la 2 ani la inspectie,km ar trebuie notati, deci politia si raru in sistem ar face minuni, dar probabil nu este nimeni interesat. Oamenii ar plati, chiar daca nu e cine stie ce dar asa sar aduna ceva bani, orice om care vrea o masina ar dori sa stie daca masina a fost implicata in accident, cati km reali are si etc. Daca raru ar face chestia asta chiar daca mergi cu masina la inspectie la 2 ani nu are cum sa vina un vanzator, sa zicem da km inapoi, tu scoti instoricu iarati uite ba nene cei asta? Sau chiar daca nu-i spui iti vezi de treaba ai plecat, ca deja stii cum sta treaba.
Dar la ora asta in RO istoricu e slab zic asa sa nu spun inexistent.
La masinile inca in garantie ai putea afla de la reprezentanta daca aia dau astfel de informatii.O masina in garantie de manufactur nu umbla nimeni la ea tocmai pentru ca este in garantie.Nu stiu de UE cum sta treaba daca aia au ceva istoric la masini.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu i-am scos istoricul online inainte sa o cumpar si dupa nr de inmatriculare am primit detalii in amanunt de la audi uk

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, o fost mai multi chiar