| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare destul de penibila : nu imi pot da seama care este + si - la bornele unei masini, vreau sa conectez o baterie si nu imi dau seama care fir este + si care este -, am o dacia solenza care a stat fara baterie o vreme si nici o data nu am montat baterii la masina, am cautat pe bornele firelor sa vad care este + si -, este o borna mai groasa si una mai subtir, si nu am habar care este + laughing))

Răspuns Câştigător
| Angel0 a răspuns:

Partea dinspre masina (pompa de frana)este +.

11 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Firele au aceiasi culoare?

| andreyy96 a răspuns:

De regula borna + este mai groasa, dar pot fi la fel. Borna minus este pentru a face masa.
Borna care se duce la electromor aceea este +

| MiKutzelu34546 a răspuns:

Cea groasa+ cea subtire -

| MTD4TheD3v1l a răspuns:

Uita-te pe borna ca scrie care e + si sigur + e cea groasa... tongue imi dai funda?batting eyelashes

| RB26DETT a răspuns (pentru MTD4TheD3v1l):

Nu scrie nimic pe borne, de asta intreb, m-am uitat si pe fire peste tot, pe suportul bateriei si nu imi dau seama pur si simplu, nu vreau sa prajesc partea electrica a masinii totusi, este o baterie de 65Ah plina

| MTD4TheD3v1l a răspuns (pentru RB26DETT):

Sau sti cum poti sa iti dai sigur seama? ia un incarcator si taiel si pune + la care crezi si - tot asa si daca incarca ai gasit + si daca nu incearca invers

| RB26DETT a răspuns (pentru MTD4TheD3v1l):

Stiu care e + si - la baterie, la masina nu stiu, partea dinspre masina sau dinspre drum laughing), ce s-ar putea intampla daca eu conectez bornele gresit?

| MTD4TheD3v1l a răspuns (pentru RB26DETT):

Nimic..masina n-ar porni laughing da incearca omule cu un incarcator de telefon pune firele la borna si bag mufa in tel sa vezi daca incarca si gata

| RB26DETT a răspuns (pentru MTD4TheD3v1l):

Frate. nu intelegi? cum sa incarc telefonul cu bateria de a masina? mda, imi explodeaza telefonul, bag la 66 Ah laughing))))

| MTD4TheD3v1l a răspuns (pentru RB26DETT):

Doamne da da 220 volti nu-i mai mult decat 12 volti...

| RB26DETT a răspuns (pentru Angel0):

Asta asteptam, eu am avut o borna stricata si am inlocuit-o si sunt altfel ca forma si cea - este mai groasa sa zic asa, si nu eram sigur, multumesc pentru raspuns.

| Angel0 a răspuns (pentru RB26DETT):

Partea dinspre masina (pompa de frana)este +.