| ruxandraaaaioanaaaa24 a întrebat:

O intrebare pentru cei care fac in perioada asta scoala de soferi, sau pentru cei care si-au luat deja permisul de conducere: E vorba despre acordarea de prioritate in intersectiile in forma de cruce, de exemplu, o intersectie nedirijata. Daca efectuand un viraj la stanga acord prioritate pe directia inainte si la dreapta, atunci pentru a vira la dreapta acord prioritate pe directia inainte si stanga, iar pentru a o lua inainte acord prioritate pe directiile: dreapta, stanga si inainte? Iar daca intersectia este dirijata( aici nu ma refer si la sensurile giratorii), regulile astea se schimba doar daca vreuna din directiile din care ar trebui sa acord prioritate are indicatoarele "Cedeaza trecerea" sau "Stop"? big grin

Rog seriozitate intrucat cer niste lamuriri care sa ma ajute sa inteleg niste notiuni. Nu vreau explicatii preluate de pe internet, ci explicatii cu exprimari concrete, cu cuvintele voastre! kiss Multumesc anticipat! >big grin

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Roby a raspuns destul de concret daca vrei niste lamuriri cu desene te pot ajuta dar da-mi un mesaj privat fiindca nu obisnuiesc sa intru pe topicurile pe care am raspuns deja!

| 9gygy a răspuns:

Daca intersectia este complet nedirijata, se aplica regula prioritatii de dreapta. Deci daca faci la stanga, acorzi prioritate celor care vin din fata si din dreapta, daca mergi inainte, acorzi prioritate celor care vin din dreapta. Regula asta se aplica pentru toate cele patru drumuri, considerand ca au toate acelasi grad de prioritate. Daca te nimeri pe drum cu indicatorul "Cedeaza trecerea" sau "Stop" le acorzi prioritate celor care circula pe drumul cu prioritate cat si celor care vin din fata numai in cazul in care iei viraj la stanga. Sper ca mi-ai inteles exprimarea. happy