| ruxandraaaaioanaaaa24 a întrebat:

O intrebare pentru cei care fac in perioada asta scoala de soferi, sau pentru cei care si-au luat deja permisul de conducere: E vorba despre acordarea de prioritate in intersectiile in forma de cruce, de exemplu, o intersectie nedirijata. Daca efectuand un viraj la stanga acord prioritate pe directia inainte si la dreapta, atunci pentru a vira la dreapta acord prioritate pe directia inainte si stanga, iar pentru a o lua inainte acord prioritate pe directiile: dreapta, stanga si inainte? Iar daca intersectia este dirijata( aici nu ma refer si la sensurile giratorii), regulile astea se schimba doar daca vreuna din directiile din care ar trebui sa acord prioritate are indicatoarele "Cedeaza trecerea" sau "Stop"? big grin
Rog seriozitate intrucat cer niste lamuriri care sa ma ajute sa inteleg niste notiuni. Nu vreau explicatii preluate de pe internet, ci explicatii cu exprimari concrete, cu cuvintele voastre! :*:* Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Alex3 a răspuns:

Prioritate DREAPTA si doar DREAPTA. si bineinteles tramvaiul are tot timpu' prioritate.

| addha a răspuns:

In intersectiile nedirijate se aplica regula prioritatii de dreapta daca sunt de aceiasi categorie, deci cine este in partea ta dreapta are prioritate de trecere indiferent de directia in care vrea sa mearga! Nu are logica ce ai sp tu pentru ca aici conteaza si directia de deplasare a celorlalte masini din intersectie! Daca tu faci stanga si masina din dreapta ta face dreapta ea are prioritate dar puteti trece simultan! Daca tu faci dreapta intr-o intersectie nedirijata at tu vei trece prima pentru ca cel din stanga ta iti va acorda prioritate iar cu cel din dreapta ta nu te vei intersecta! numai in intersectiile nedirijate au prioritate de trecere tramvaiele!/ In intersectiile dirijate trece primul cel de pe drumul cu prioritate, daca este o intersectie in + si sunt 2 drumuri cu prioritate se aplica regula prioritatii de dreapta, asa se procedeaza i in cazul celor care au cedeaza trecerea sau stop! sper ca ai inteles ceva, daca ai ceva nelamuriri ast un msjhappy