| Cosmin38384 a întrebat:

O mașină bună pentru început? Ceva între 1.4-1.8, ceva nu foarte scumpicel, maxim 3000 de euro că la început nu merită să iei ceva scump presupun. Mă gândeam la un golf 5 sau un e46, care e mai vechiuț, dar aștept și propunerile voastre.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru incepatori niciodata e46 care are tractiune spate si nu vei sti ce sa faci daca pe jos ai nimerit intr-o balta, daca ploua etc
Iarna iarasi e greu de manevrat, pe zapada relativ mica si putina si poti ramane blocat, am patit si eu cu cele 2 e46 pe care le-am avut asta acum multi ani, tot asa ca incepator, doar ca eu cand mi-am luat primul e 46 masina avea 4 ani vechime nu ca acum 20 laughing dupa aia am invatat sa conduc si mi-am luat masini noi cand mi-am permis pentru ca ma saturasem sa schimb piese la dieseluri.
De aia pentru inceput incepe pe o masina pe banzina de cilindree mica nu pe "rapciugi" de masini diesel care te vor lasa cand iti este lumea mai draga.
Sfatul meu de altfel sa incepi pe o masinuta in gabarit, mai degraba golf 5 decat seria 3 care e lunga.
Alte modele pe benzina la care te poti uita ar fi in opinia mea : opel astra, ford fiesta,Chevrolet Aveo,seat ibiza,skoda fabia,opel corsa, seat toledo, VW polo, Mazda 3, Renault clio, Peugeot 207, Renault Megane etc

| GabiDumitrescu a răspuns:

Golf 5 all the way, lasa prostiile cu BMW-urile. Fa-ti de exemplu o lista cu operatii simple si piese de schimb comune, gen un set de placute de frina, un bec far/stop, schimbat arcuri, rulmenti, bujii, un schimb de ulei, o revizie periodica. Du-te cu lista asta frumos la cateva service-uri si intreaba cit te ajunge la Golf 5 si cit la E46. Revino si impartaseste-ne si noua aici ce ai aflat, cu siguranta le va fi util si altora.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. E46 e cam vechi dupa mine si are tractiune spate. Golf 5 e ideal cu motorul 1.6 MPI. Mai ai optiuni din clasa asta si Ford focus cu motorul 1.6 MPI, Hyundai i30 1.4 sau 1. 6MPI, Kia ceed sau Renault megane 2 1.6 MPI. Oricare din ele au motoare reusite, is simple si fiabile. Oricum cea mai buna decizie de departe este Logan 1.4 mpi. Motor indestructibil, masina facuta pentru drumurile din Romania si incepator(numa ai grija la rugina). Personal dintre toate as merge pe focus, dar gusturile nu se discuta. Dupa focus vine golfu.

| dge18 a răspuns:

Golf 5 1.9 Tdi, nu are moarte motorul asta și este perfectă mașina pentru orice om atât începător cât și profesionist.