| legolas007 a întrebat:

Sal m-am hotarat sa-mi iau o masina am permis de 3 ani si as vrea o parere despre prima masina nu ma luati cu golf, polo sau din astea, eu zic ca nici nu merita sa dau o avere pe prima masina asa ca una la 2000-3000 euro ar fi ideala zic eu de inceput, as mai vrea si o parere despre opel calibra

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai buget de 2000 euro si vrei sa te lasam cu polo si golf? atunci i ati o solenta sau un logan.

opel calibra? serios? vrei o masina veche de 20 ani?

| legolas007 explică (pentru suntserios):

laughing)) n-am zis ca ala e bugetul daca citesti am zis ca atat vreau sa dau pe prima masina si opel calibra e veche dar se tuneaza usor si arata...

| suntserios a răspuns (pentru legolas007):

Pai daca atat vrei sa dai pe masina, inseamna ca atat e bugetul. nu vrei sa cheltui mult pe o masina, dar iti iei una veche de 20 ani cum un consum mare, alergata de nu e adevarat, si cu o taxa a de timbru de o sa iti pui mainile in cap.

si arata... naspa, ca o masina de 20 ani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Opel Calibra vine cu motoare de la 2.0 in sus... Daca n-ai C20LET pe ea, degeaba ai Calibra.
Eu as recomanda un Astra G coupe, e mult mai "din secolul asta", nu-ti consuma o galeata si jumatate cat Calibra...
Daca ai noroc, poate dai chiar de un Bertone.
Daca vrei masina de modificat, si n-ai pretentii sa fugi cu 200, ia-ti un Logan 1.6 mpi, pentru masina 'tuning' de oras e superba, o faci ieftin, si ai multe posibilitati la ea.

| OldSoul a răspuns:

Avand in vedere "pretentiile" tale, iti recomand un Opel Vectra B sunt masini destul de fiabile daca le intreti si le dai combustibil (si putin ulei).

| Florian20405 a răspuns:

Salut!
De inceput recomand o masina ieftina la piese si cat de cat fiabila, depinde si cum a fost intretinuta.
Ca prima masina recomand cu incredere un logan pana in 2100E iti iei unul destul de bunicel, dar sa nu avem pretentii la comfort, design, stabilitate sau putere.
E doar pentru strictul necesar.
Daca te-ar interesa o masina care sa scoti cai multi din ea, si sa se modifice pe exterior frumos, urmatoarele ar fi cam asa: Seat Leon 1.8T,Volkswagen Golf4 1.8T,1.9TDI ARL 150cp, dar puteriile astea pentru un incepator sunt prea mari.O masina pana in 90-95cp este arhi-suficienta! big grin

| CosminALX a răspuns:

Peuegot 207, 307, ford focus 1, 6tdci & citroen c4.