| alexarabu32 a întrebat:

O masina diesel merge cu motorina? si scoate fumul ala negru pe teava?

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da, o masina Diesel merge cu motorina. Nu, n-are voie sa scoata fum pe teava de nicio culoare. Daca o masina scoate fum negru pe teava de esapament inseamna ca are duzele de la injectoare uzate si pisa prea multa motorina.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicio masina cu un motor "sanatos" nu scoate fum. Fumul inseamna un motor stricat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, motoarele diesel sunt motoarele care se alimenteaza cu motorina.
Fumul negru apare cel mai des la motoarele pe motorina, insa nu este normal. Mai e scuzabil daca apare putin, cand intra turbo in functiune, dar nu continuu.
De regula motoarele diesel care scot mult fum, ori au o defectiune la sistemul de injectie, ori sunt reglate/modificate pentru fuga.
Fumul negru poate fi de fapt funingine adunata in evacuare, in timpul condusului calm, iar la o talpa mai brusca se desprinde de pe tevi si pare ca motorul scoate fum, dar de fapt nu e produsa atunci.

| Painitza_Oprica_Marius_1996 a răspuns:

Diesel=motorina
fum negru=probleme big grin