| Flavius_Stanciu_1996 a întrebat:

O parere despre motoarele 2.0 tdi 140cp 2005-2008?

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Sincer, daca as avea de ales intre motorul 2. 0TDI 140cp (indifirent ca are un ax, sau doua) si intre motorul de 1. 9TDI 131cp, as alege de fiecare data motorul de 131cp.
Insa, din pacate nu se mai monteaza din 2005, si asa mi-am luat masina cu 2. 0TDI BPW, la baza, e tot motorul de 131, dar l-au cam stricat cu pompa de ulei, cu DPF, EGR, ASV electronic.

Sa zicem, ca daca esti dispus sa bagi cateva sute de euro in motor din start, sa nu ai griji mai incolo, e un motor bun, dar sigur nu e cel mai bun si mai fiabil.

| siriusblack98 a răspuns:

Depinde ce faci cu acea masina. Daca o iei pentru soselele din Bucuresti (unde se circula 90% din timp bara la bara) spre exemplu, ca sa mergi la servici cu ea, atunci nu vei fi prea multumit.Consumul o sa fie foarte mare.

| alexsneks22 a răspuns:

Salut! Nu ne-ai spus despre ce motor este vorba!
Dar, cu un search pe net, am gasit acest site, care iti spune ce motoare trebuie sa eviti, ce probleme au in general.
https://autonapoca.ro/motoare-de-evitat-de-la-grupul-vag/
Sau poti cauta :
"pareri motor 2.0 tdi 140 cp -Numele masinii- "
Si poti gasi o varietate de pareri, de pe forumuri.
O zi buna!winking

| alexsneks22 a răspuns (pentru alexsneks22):

Si inca ceva, parerea mea e ca sunt destul de bune happy Si eu trebuie sa imi iau saptamana asta Audi cu acelasi motor, 2.0 tdi 140cp, am auzit ca sunt bune, si am si vazut de ce e in starehappy