| celmaitarenume a întrebat:

O sa am probleme la ITP daca am angel eyes? (pus de mine, nu din fabrica)

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu orice modificare la sistemul de iluminare neomologata de RAR o sa ai probleme la ITP

| Digikey a răspuns:

Luna trecuta mi-au verificat bataia farurilor si mi-au facut fotografii cu farurile aprinse.
S-a stricat treaba cam de un an.Au telecamere conectate direct la RAR si controale.

| suntserios a răspuns (pentru Digikey):

Vrei sa spui ca s-a imbunatatit treaba cu camerele, ca nu mai trec toate cazanele pe spaga

| Digikey a răspuns (pentru suntserios):

Era chiar in fata mea unul caruia ii cadea rugina, si nu l-a primit.Mi-a ramas in minte raspunsul:
Daca imi da STOP si vin in control sa-ti vada masina, imi inchid statia 30 de zile si asta inseamna pierdere 10.000 de Euro.
Si tocmai ma gandeam cat de usor castiga unii banii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Digikey):

Ai impresia ca asta e ceva usor? Daca ii inchid aia statia el merge cu salarii pe minus, ca nu poate da toti oamenii afara instant, plus chirie spatiu/utilitati care trebuie platite si alea. Ce simplist puteti gindi unii...

| Digikey a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Au si altii salarii de platit, taxe, utilitati, si muncesc mai mult in conditii mai grele iar cand trag linie sunt fericiti daca pot sa mearga mai departe.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Digikey):

Si ar trebui sa le fie rusine alora care fac mai multi bani? Daca faci bani multi inseamna ca ii faci si usor? De unde pana unde mentalitatea asta? De fapt da, stiu... comunismul ala care nu mai iese din noi odata!

| Digikey a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Gica contra, ce cheltuieli are un patron de ITP cu doi angajati si ce cheltuieli are o firma de orice altceva?
Ai idee ce trebuie sa faci ca sa obtii apobare sa ai o statie ITP? Fostii securisti si politisti sunt avantajati prin lege.
Ai idee cati bani trebuie sa rulezi ca sa obtii 10.000 Euro profit intr-o firma normala cu 2 angajati? La ITP legea este de partea lui, nu mai vorbin de spaga ca este aproape inca o data profitul.La masinile care au peste 10 ani trebuie mers in fiecare an prin lege.Nu cumpara materii prime, nu are cheltuieli de transport, cazare, depozitare, cursuri de perfectionare, etc..Are stand automatizat si asteapta rezultatul, asta daca nu are aparat ca sa falsifice testul de gaze.Patronul este fostul sef de la rutiera din oras iesit la pensie la 48 de ani.cine este comunistul?
Se vede ca nu ai facut nimic in viata.

| suntserios a răspuns (pentru Digikey):

Tu realizezi ca 10.000 euro e o cifra de afaceri mica pentru 1 luna. Din aia 2000 se duc pe salarii la 2 anagajati pe care ii vezi tu. Si pe lângă aia mai e contabil, or mai fi mecanici ca poate nu se ocupa doar de itp ca niciun service nu face doar itp. Se mai plateste chirie pe spatii, se mai platesc echipamente, curent apa si ce alte utilități mai au ei acolo. Dar frustrarea din tine e putin mai puternica decat logica. Stiu, nubai vazut in viata ta 10.000 euro la un loc in viata ta, dar pentru un mic service 10.000 euro pierduti poate insemna faliment.

Si nu, nu fac ba ii usor. Oamenii aia stau 8 ore pe zi cu mana in ulei, mizerie si frig pentru banii aia. Miros numai benzina si gaze de esapament in spatii inchise.

| Digikey a răspuns (pentru suntserios):

Ai vazut in viata ta o statie ITP?
Duci masina o lasi pe stand, vine patronul care este si angajat verifica seria de caroserie baga datele in computer si ruleaza un program.Al doilea angajat face doar de paza sau duce actele de la mine la sef.
Se verifica pe stand gazele sau se porneste cutia magica care pacaleste computerul (costa 80 de lei extra), apoi se apasa next pe telecomanda si se face testul de frane. Daca frana de mana nu tine se actioneaaza frana de picior si se trece la verificarea vizuala a jocului in articulatii apasand al treilea buton al telecomenzii.Un dispozitiv electrohidraulic se misca stg dreapta de 4 ori si ai trecut testul.Totul dureaza 15 min.Am mai multe masini, sunt pe firma, asta ca sa nu mori prost.
Din 10.000 Euro incasati ii raman curati 5000 E plus inca pe atat spaga, Am scazut si tva-ul.
Cata apa crezi ca consuma o statie ITP? Cam cat tragi apa dupa inteligenta ta.Curent nu tece de 500 lei pe luna.
Unde naiba ai vazut tu ulei sau mizerie intr-o statie ITP? Contabilul nu ia mai mult de 150E.
Ca exista unele service-uri care au si statie ITP este altceva, dar sunt entitati separate.Nu se repara masini in statia ITP, iar RAR-ul inchide doar activitatea statiei in caz de nereguli nu au treaba cu service-ul.

| DaniTDCI a răspuns:

Orice modificare neomologata de catre rar asupra vehiculului va aduce picarea testului ITP