| raduro1985 a întrebat:

O sa dau examenul auto cat. C pe 17 sept, ulterior o sa dau si E-ul. Interbarea mea e cam dupa cat timp te programeaza pentru. CE daca ai lua C-ul. Si daca in timpul asta, pot obtine atestatele-care dintre atestate poate fi obtinut de un incepator? - pentru marfuri generale presupun, nu stiu nimic de agabaritice sau marfuri periculoase. (cele periculoase presupun ca dupa 1 an).

7 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Este extrem de mult de spus, ai aici absolut tot ce ai nevoie http://www.autogeneral.ro/centrul.htm

| raduro1985 explică (pentru FurtunaDiesel):

Conform celor de pe site-ul din link-ul tau nici macar nu e nevoie de permis cat. C sau CE pentru atestat. Nu vad nicaieri unde sa scrie ceva legat de permis.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru raduro1985):

Pai nici nu este, anumite categorii de marfuri se pot transporta cu duba de 3.5 tone dar cu atestat, deci cu B!

| raduro1985 explică (pentru FurtunaDiesel):

Ai dreptate. Si am si raspunsul la intrebarea mea. Da, pot face cursurile pentru atestat, doar ca pe atestat va scrie doar categoria/categoriile pentru care este valabil. Prin urmare, dupa ce voi lua si CE-ul voi putea face cursurile pentru atestat, pentru ca el sa fie valabil pentru toate categoriile.

| mgtow a răspuns (pentru raduro1985):

Atestatul marfii e valabil pentru toate vehiculele de mare tonaj care depasesc 3, 5t si nu o sa-ti puna pentru ce categorii doar apare direct CE fara sa mai mentioneze camionul.

| raduro1985 explică (pentru mgtow):

Aham...deci inseamna ca pot obtine atestatul si dupa ce obtin doar C-ul. Daca nu s-ar da examene pentru obtinerea atestatului o data la o luna si jumatate nu mi-as mai bate capul atata. Cred ca cel mai bine ar fi ca dupa ce obtin permisul sa merg sa ma interesez la o "scoala". Apropo, stie cineva unde se poate face "scoala" pentru atestate in Iasi?

| mgtow a răspuns (pentru raduro1985):

In google pui scoli de soferi pentru toate gradele si alea fac cu atestate incluse.