| GregHouse a întrebat:

Fac scoala de soferi, inca n-am inceput conducerea, dar as vrea sa-mi fac o idee in legatura cu ce masina ar trebui sa-mi iau, ca incepator, odata ce am carnet.
Parintii mei n-au masina si nici nu se pricep, eu sunt de asemenea cam pamatuf in domeniu. Nu vreau ca masina sa coste mai mult de 2000E. Din cate am citit pe forumuri si prin raspunsurile la alte intrebari similare de pe TPU, am ajuns la concluzia ca un Golf 4 ar fi cea mai buna varianta. Ce parere aveti?
Ca viitor student (acum intru abia in clasa a 12-a), nu voi avea foarte mult de mers. Deplasari scurte prin oras, atunci cand este nevoie (Iasi) si eventual, la 3-4 saptamani si probabil tot mai rar cu trecerea timpului distanta de aproximativ 400 km (~200 km sunt intre Iasi si orasul din care provin). Dat fiind ca numarul de km parcursi intr-un an nu este foarte mare si nici nu vreau sa platesc foarte mult la eventualele defectiuni care intervin la motoarele Diesel, as alege un Golf 4 cu motor 1.4 pe benzina. Credeti ca e o alegere buna?
Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

La 2000 de euro nu era cazul sa mentionezi ca vrei second, ca se intelege happy Din cate se vede, stii foarte bine ce-ti trebuie, parerea mea e sa-ti iei carnetul si vezi pe urma ce gasesti in functie de cati bani ai. Benzina e mai bine, cum zici, dar de Golf as zice sa nu-ti faci o idee fixa ca trebuie sa fie musai Golf, poate gasesti vreo varianta foarte buna raport calitate/pret si altceva. Un Golf de 2000 ar putea fi prea vechi si pe urma te rupi bagand bani in el la reparatii sau piese, poate gasesti altceva de banii astia mai putin pretentios dar cu mai putini ani sau km la bord. Mai vorbesti si cu instructorul poate, sa ai si de la el o parere.

| GregHouse explică (pentru mixxjim):

Sunt de acord in legatura cu faptul ca nu trebuie sa-mi fac o fixatie asupra Golfului, insa romanul a fost invatat sa creada ca ce face neamtul e marfa de calitate. Eu sunt unul din romanii astia. big grin
Imi poti face te rog vreo recomandare in legatura cu ce as putea alege? Nu vreau ceva foarte lung, gen Passat sau Skoda Fabia/Octavia, ceva mai scurtut.

| GregHouse explică:

Nu am mentionat, dar se intelege ca vreau second-hand. big grin

| GregHouse explică:

Alaturi de Golf 4, am intalnit propuneri ca Seat Ibiza sau Toledo, Matiz, Opel Corsa si VW Polo. Pentru Golf as opta, dar nici Polo nu mi-ar displacea. Comparatii?

| ovidius a răspuns:

Să intru şi eu în discuţie...

Golfurile NU sunt maşini rele. DAR dacă mergi pe benzină poţi lua în considerare ver. 1.6 benzină @ 102/105 CP (fabricate 2000-2006). 1.4 e cam puturos... şi nu ştii când e cazul să ai o rezervă sub capotă: depăşiri periculoase sau un cuplu susţinut.

Astrele (model H) sunt, de asemenea, o opţiune. Dacă le iei puţin lovite şi beak te încadrezi în buget.

La seat-uri n-ai nicio teamă. Sunt golfuri îmbrăcate în alte haine/finisaje. dar nu deyam[gesc la calitate.

Skodele_?
Eu le plasez -ca finisaje- sub Seat-uri.

Acuma fiecare e liber să aleagă ce vrea.

| BiDiCaMiHeElA a răspuns:

Prima mea masina a fost o Scoda...Ti-as recomanda dar la 2000E nu cred ca o poti obtine happy

| GregHouse explică (pentru BiDiCaMiHeElA):

Am un coleg care si-a luat o Skoda Fabia cu 1800E, motor 1.4 pe benzina, dar saracul (motorul) cam plange, ca masina-i break. In fine, cu noroc, se poate gasi, dar Skodele (Fabia si Octavia, mai ales) sunt putin cam lungi, dupa mine. big grin