| AlexGeorgian1998 a întrebat:

Pe 31 mai am programare la rar...cat e valabil rar-ul? Cat timp am la dispozitie sa inmatriculez masina?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Rar-ul, altfel spus, ITP-ul e valabil 1 an la masinile mai vechi de 12 ani, 3 ani la cele mai noi de 2018, si 2 ani la celelalte.
Insa, certificatul de autenticitate este valabil 60 de zile.
In cazul in care nu inmatriculezi masina in cele 60 de zile, vei fi nevoit sa reinoiesti acel ceritificat.
Precizez, masina nu va mai fi supusa unor teste, e nevoie doar de actele masinii, vei palti o taxa si vei putea scoate un nou certificat fara alta bataie de cap.
Certificatul de autenticitate este valabil doar in cazul autovehiculelor noi.

| regis a răspuns (pentru OldSoul):

Certificatul de autenticitate nu este necesar.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

CIV-ul nu are valabilitate. ITP-ul e valabil 2 ani (pentru turisme), apoi trebuie repetat, nu neapărat la RAR.

| Grama_Dani_2001 a răspuns:

Rar la masini 2005 sau mai vechi expira la un an, la cele mai noi 2-3 ani.