| Gabriela_Damian_1958 a întrebat:

Am efectuat RAR-ul in vederea inmatriculării unui vehicul rulat adus din Germania. In cât timp trebuie să înmatriculez aceasta mașină? Cât timp este valabil RAR -ul?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu ai un termen pentru inmatriculare. RAR-ul nu expira, doar ITP-ul, care se poate reface. Ar trebui sa ai un cartonaș galben si o hârtie A4 pe care e înscrisă valabilitatea ITP.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cam intr-un an, cat e valabil si ITP-ul masinii, care se face odata cu omologarea RAR.
In caz ca se depaseste acest termen, trebuie reinnoit ITP-ul, pentru a putea inmatricula masina. Insa nu stiu daca se poate face ITP la orice service, sau e nevoie la o noua vizita la RAR.

| regis a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

2 ani e valabil ITP-ul si se poate reînnoi la orice unitate autorizata.

| FakeJoker a răspuns (pentru regis):

2 ani e valabil pentru masinile noi, cele care au peste 12 ani, incepand din 2018, au valabilitate 1 an.

| regis a răspuns (pentru FakeJoker):

Daca vrei sa fii mai specific, pentru mașinile noi este 3 ani, 2 ani pentru mașinile rulate de pana in 12 ani si 1 an doar pentru cele care depasesc 12 ani. Si nu se aplica începând din 2018, ci doar de la 20 mai încoace.
Dar daca te uiți la primul meu răspuns, am precizat clar pentru Gabriela unde găsește data expirării, precizarea cu doi ani era doar pentru #NoTurbina, ca regula generala.