| Lester23 a întrebat:

Se poate circula cu autovehiculul in cazul in care am masina pe numele meu la anaf+ rca dar trebuie sa o inmatriculez si am programare la drpciv peste o saptamana?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Masina nu se ia in evidenta la anaf in primul rand.

cu masina poti circula 90 zile de la momentru instrainarii ei catre tine fara sa o transcrii pe numele tau.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate daca n-ai depasit 90 de zile de la data contractului de vanzare-cumparare. Daca ai depasit acest termen inmatricularea se suspenda si nu mai poti circula legal, daca esti prins vei fi invinuit de conducere pe timpul cat inmatricularea este suspendata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca masina are numere negre romanesti (nu provizorii), atunci poti circula 90 de zile de la incheierea contractului de vanzare-cumparare, cu actele pe numele fostului proprietar.
Dupa cele 90 de zile nu mai ai voie sa circuli cu certificatul si numerele fostului proprietar, trebuie sa astepti pana cand o inmatriculezi pe numele tau.
Daca esti depistat in trafic cu actele pe numele fostului proprietar, la mai mult de 90 de zile de la vanzare, ti se retin numerele de inmatriculare, deci masina se imobilizeaza (o iei cu platforma), primesti amenda si nu ai incotro, decat sa scoti alte numere.