| anonim_4396 a întrebat:

Pe viitor vor exista doar masini cu cutie automata si cele manuale vor fi in istorie? In cati ani?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mie nu mi-ar placea masina cu schimbator automat, mai misto e sa calc ambriajul si sa schimb cu mana, nu ramane incremenita. Prin 2040 daca sar interzice benzina - motorina alea electrice au schimbator automat

| Simpatic a răspuns:

Masinile cu cutie manuala vor mai exista si dupa ce vor fi doar masini electrice sau pe alt combustibil decat benzina si diesel, dar le vor cumpara doar pasionatii, colectionarii de masini, ca vor vrea de ex. un anumit model de masina care s-a fabricat doar cu cutie manuala.
Asa cum sunt acum masini care sunt legendare si s-au scos doar cu volan sau aproape doar cu volan pe dreapta pentru cumparatorii japonezi : nissan silvia, nissan skyline etc

| darrio2007 a răspuns:

Nu putem sti. Posibil sa trecem pe electrice in viitorul apropiat.

| Intruder19 a răspuns:

Eu sunt de parere ca in maxim 30 ani or sa dispara masinile pe combustibil fosil si or sa fie doar masini electrice iar acelea nu au nevoie de cutie manuala.

Posibil ca peste cativa zeci de ani masinile or sa se conduca singure si noi doar o sa le asistam.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In cativa ani.
cu cat electrica castiga mai mult teren cu atat vor disparea si motoarele termice si implicit cutiile manuale.
deja sunt producatori care nici nu cred ca mai au in gama versiuni manuale, gen Mercedes

| Wr3nch a răspuns:

Cel putin zeci. Macar 50 la noilaughing Tine cont ca o masina cu cutie automata e mult mai scump de intretinut si reparatiile is mult mai costisitoare. Romanii se dau de ceasul mortii cand afla ca in 10 ani se pot scoate masinile diesel puscate pe care le aduc din Germania, daramite sa dea mai multi bani pentru o dotare pe care multi o considera inutila.

| Frank51 a răspuns:

Personal nu cred ca vor disparea cu totul, anumiti producatori vor lansa in continuare masini cu cutie manuala. Poate in 500-1000 de ani sa dispara, dar atunci doar pentru ca devin selfdriving si e cam necesara cutie automata.

| zilog a răspuns:

Atunci cand o sa fii tu oale si ulcele sa se intample asta!

| SingleForOne a răspuns:

Dacă poluarea se agravează de la un an la altul, cineva ar putea ilegaliza oricând mașinile manuale, atât timp cât își permit alternativa de a le înlocui cu cele automate, și de a le întreține.