| Nuzicnume a întrebat:

Pentru un scuter electric ca acesta https://scutereelectrice.ro/produsele-noastre/scutere-el ectrice-harley/, e nevoie de permis? Cum pot încărca scuterul?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este nevoie de permis de categoria AM, se poate obtine de la 16 ani, dupa ce ai facut o scoala de conducere (se poate incepe la 15 ani si 9 luni) si ai reusit la examinarea teoretica si practica (parcurgerea unui traseu in poligon).

| KanameKuran a răspuns:

Linkul nu merge, dar daca vrei sa conduci un scuter pe drumuri publice:
Scuterele cu cilindrare sub 50 cm si viteza din constructie sub 45 km/h pot fi conduse pe drumurile publice de posesori permiselor cat B, iar tot ce este pe doua roti cu caracteristicile peste cele enuntate doar cu permise specifice A (motociclete) s-au A1 (motorete).
Pentru scutere (sub 50 CMC) varsta minima e 16 ani. Trebuie sa faci scoala si sa dai examen pentru categoria AM. Tot de la 16 ani poti sa faci scoala si sa dai examen pentru categoria A1 si poti conduce motociclete pana in 125 cmc si pana in 15 CP, sau scutere pana in 125 cmc si 15 cp.
La 18 ani poti face scoala si sa dai examen pentru categoria A2, si poti conduce motociclete pana in 48 cp;
La 21 de ani poti face scoala si sa dai examen pentru categoria A, si poti conduce orice motocicleta;
Pentru ceilalti: scuterul sub 50 cmc se poate conduce cu orice categorie de permis (deci puteti conduce scuterul cu A, A1, A2, AM, B, C etc). In cazul in care nu aveti nici o categorie de permis, numai atunci e obligatoriu sa faceti scoala si sa luati categoria AM. Pana acum mergea doar cu un curs de legislatie.
Pt cele peste 50 cm ITP

| suntserios a răspuns (pentru KanameKuran):

Acum 2 ore | KanameKuran a răspuns:

P.S. Pana la 18 ani, nu poti conduce nimic cu motor mai mare de 49cc

"Tot de la 16 ani poti sa faci scoala si sa dai examen pentru categoria A1 si poti conduce motociclete pana in 125 cmc"

Te hotarasti?

PS. Vezi ca A se ia la 24 ani sau la 2 ani dupa ce ai luat A2.