| DanaQ a întrebat:

Pentru cei care ati facut recent scoala de soferi, fisa de consultatii medicale pentru soferi cu cele 6 examene medicale (boli interne,ortopedie,neurologie,psihiatrie,oftalmologie, ORL) se plateste o singura data sau fiecare examen medical trebuie sa-l platesc individual? Varianta cu plata fiecarei analize e mai costisitoare, daca ar fi cel putin 60ron/analiza, ar costa analizale cat aproape jumatate din scoala, ceea ce nu e chiar ok.
Trebuie mers si la medicul de familie? multumesc!

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

150 ron la aproape orice pol cu plata. in banii astia intra toate consultatiile ce trebuie facute. la medicul de familie trebuie sa iei o fisa care sa prevada ca nu ai avut boli contagioase sau ceva de genul, si il iei inainte de fisa medicala. cronologic: doctor fam si pe urma fisa medicala.

| DanaQ explică (pentru JohnnyBi):

Multumesc pentru raspuns. M-am mai linistit. Poti sa-mi spui te rog si care e diferenta (daca este) intre o masina care merge cu motorina si una cu benzina? Instructorul mi-a spus ca scoala ma costa 1000 pe benzina si 1050 pe motorina.
Ce masina ai alege pentru scoala intre Logan si Opel Corsa? happy
RASPUNDE

| JohnnyBi a răspuns (pentru DanaQ):

Raspunde? asta e vreun ordin ceva?

| DanaQ explică (pentru JohnnyBi):

"Raspunde" reprezinta optiunea de pe site de a da raspuns unui utilizator care la randul lui raspunde la intrebare. Asta e tot. Daca doresti sa imi raspunzi inapoi, apreciez. Daca nu, e ok!

| DanaQ explică (pentru DanaQ):

Acum am vazut ca a aparut cuvantul RASPUNDE in mesajul meu. Acesta apare automat cred, pentru ca eu nu l-am scris. Anterior ma refer la butonul "Raspunde".winking

| JohnnyBi a răspuns (pentru DanaQ):

Ai scris raspunde in majuscule... majuscule pe internet inseamna tonul vocii ridicat, de cand exista mirc.

diferenta intre vehicule e mica. tine de cuplu, consum. pentru tine ca incepator tine doar de punctul mort al ambreiajului si turatiile la care schimbi viteza. cam atat. eu am avut numai benzinare, nu imi place dieselul. parerea mea e subiectiva. alege ce vrei

| DanaQ explică (pentru JohnnyBi):

Ok, multumesc pentru raspuns!winking
Da, stiu ca majuscule inseamna tonul vocii ridicat pe net, insa in acel mesaj ti-am spus ca nu am scris eu cuvantul, ci a aparut automat. In niciun mesaj de-al meu lasat pe acest site, n-o sa gasesti scris "raspunde" la finalul mesajuluiu. Ai interpretat gresit. Merci inca o data pentru raspuns. Instructorul trebuia sa spuna care e diferenta, nu sa intreb eu. Asta inseamna ca trebuie sa-mi fac tema bine daca vreau sa iau carnetul, baza e tot la mine. happy Numai bine!

| JohnnyBi a răspuns (pentru DanaQ):

Tema...e o chestie ce tine pur de preferinta ta. suie-te in fiecare si mergi 10 min si iti vei da seama pe care o preferi

| DanaQ explică (pentru JohnnyBi):

Faza e ca n-am masina si nici n-am stat vreodata la volan (adica sa conduc cat de putin,macar sa vad despre ce e vorba], deci cred ca in oricare m-as urca, mi s-ar parea la fel. happy La scoala asta doar Logan si Opeluri Corsa au, am impresia ca Loganul e pe benzina,iar Opelul pe motorina. (I-am zis ca vreau pe benzina si atunci a zis,ok,faci pe Logan). N-a explicat clar,acum iar trebuie sa intreb! Las' ca acum daca mi-ati spus voi aici, o sa stiu ce sa-i zic instructorului si-o sa aleg in cunostinta de cauza, mult mai inspirat, sper. happy Vezi, cei care stiu, cum-s instructorii, li se pare firesc totul, iar intrebarile astea banale pentru ei nu-s importante, da' pentru. unu care e zero barat, par un munte initial. happy

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e necesar sa platesti atat, fisa consista in una psihologica, vizuala si orl atat care poate costa 40 sau 20 ron, scoala care ti-a zis ca ai de facut mai multe analize e neserioasa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu nu am facut-o recent, ci in 2011. M-a dus instructorul la o policlinica cu medici avizati pentru asa ceva, dar avea pus la punct un sistem 'spagar'.
Mi-a luat actele, s-a dus si a vorbit cu cineva de la receptie, care m-a bagat direct in cabinet (peste cozi blushing ), si am facut toate testele rapid. La final am platit 250 lei la receptie, pret care probabil include si micile atentii pentru 'urgenta' si 'deranj'. Cu tot cu acesti bani, scoala m-a costat putin sub 1200 lei.

| DanaQ explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Asadar tot ai platit si ai platit destul, desi a intervenit si instructorul, dar macar n-ai mai stat la cozi. happy
Poti sa-mi spui te rog si care e diferenta (daca este) intre o masina care merge cu motorina si una cu benzina? Instructorul mi-a spus ca scoala ma costa 1000 pe benzina si 1050 pe motorina.
Ce masina ai alege pentru scoala intre Logan si Opel Corsa?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru DanaQ):

Da, am scapat usor, spre deosebire de o colega, care nu a fost asistata de instructor, a trimis-o la diferite cabinete prin oras (pe mine m-a dus in resedinta de judet), iar in final a costat-o 1400 lei.
Diferente intre diesel si benzina sunt (din perspectiva unui incepator) la plecarea de pe loc. La masina pe benzina trebuie sa lucrezi si cu acceleratia la plecarea de pe loc, ca sa nu se opreasca, la cele diesel ridici ambreajul usor si pleaca de pe loc fara sa o accelerezi. Normal ar fi sa fie mai scump pe benzina pentru ca o masina diesel consuma mai putin, deci economia ar fi de partea lor, dar intretinerea mecanica e mai costisitoare la diesel.
Dintre Corsa si Logan, as prefera Loganul pentru scoala (pe asta am facut si eu), pentru ca e o masina maricica, te obisnuiesti cu dimensiunile mai mari in trafic, dar tot odata este foarte usor de parcat, are o forma compacta, cu geamuri si oglinzi care iti ofera o vizibilitate foarte buna.

| DanaQ explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc mult pentru raspuns, de mare ajutor. Eu abia azi m-am interesat de actele pentru scoala, in rest nu am nicio idee cu privire la aceasta si nici masina nu am inca. De acum m-apuc sa citesc si in curand o sa fac si scoala. Daca va fi cazul, poate mai revin pe aici cu vreo intrebare daca nu te superi. tongue Din cate ai scris, se vede ca te pricepi f. bine la condus si masini si am incredere in opinia ta.winking Merci inca o data pentru raspuns!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru DanaQ):

Cu placere!
Intreaba de cate ori ai o nelamurire wave