| Num3Ascuns a întrebat:

Pentru o masina de off-road ar fi mai bun un motor diesel sau pe benzina!

Răspuns Câştigător
| emoboy a răspuns:

Un diesel 1.5l e de ajuns 100Cp cum e la duster! La off-road nu iti trebuie multa putere! Daca ai un 2.5l de 200cp cand patineaza masina pe loc crezi ca folosesti toti caii? Pentru off-road este mai bun un motor diesel deoarece trebuie sa te opresti mereu si sa folosesti ambreajul si iti trebuie putin cuplu! Motorul de Aro de 3.2l de 55cp merge perfect si nu moare motorul! Daca ai un 2.5l e perfect nu conteaza caii!

8 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Obligat diesel. Pa!

| RMihai a răspuns:

Diesel minim 3.0

| mihaibr11 a răspuns:

Neaparat un diesel pentru ca e vb de cuplu. dar sincer conteaza si ce vrei sa faci cu masina off-road, pentru ca stiu cazuri cand astfel de masini sunt folosite la plimbari prin oras. si trebuie sa fiu de acord cu corsarul si sa spun ca cea mai importanta componenta de la orice masina e soferul.

| Corsarul a răspuns:

Motorul diesel este cel mai indicat. Are cuplu mare la turatie mai mica. Este indicat ca si cilindreia sa fie un pic mai mare ca sa te ajute in rampa. Daca ai cilindreie, ai si putere. Patinajul nu depinde de putere, ci de piesa dintre volan si scaun.

| Sofer a răspuns:

Diesel e ideal pentru off-road, da bine eu am vazut motor de volvo 2.5 v5 benzina pus pe un buggy pregatit pentru off-road. Foarte bune motoarele volvo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Obligat motorul dieselwinking. pentru ca el emana putere, trage masina pe cand benzina nu are putere, este folosita ca viteza

| Raduku_1530 a răspuns:

Ar fi bun un motor diesel! fundita?

| Aditzabad a răspuns:

Un dizelar de 1.5 110 CP cum e la duster e mai mult decat suficientwinking