| bogd2 a întrebat:

Pentru scuter sub 50 cm trebuie atestat? Cum se obtine?

13 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Scutere sub 50 cc

Conducatorii de scutere sub 50 cc
- varsta de minim 16 ani impliniti
- sa detina asupra sa si sa prezinte la control, actul de identitate, certificatul de inregistrare al scuterului
si adeverinta de absolvire a cursului de legislatie rutiera, eliberata de o scoala de soferi
- sa poarte obligatoriu casca de protectie
Deci te duci la o scoala de soferi ca sa iti dea atestat! Daca esti baiat destept ti-l da pe loc! Bafta!

| Iulian_Antonio_2000 a răspuns (pentru neluL):

Trebuie sa faci ore de codus prin oras cu scuterul?

| Foca a răspuns:

Salut, pentru un scute sub 50 cm3 iti trebuie legislatia. Te duci la o scoala de soferi, dai bani si faci 30 de ore de legislatie. Asta consta intr-un instructor care iti explica reguli de circulatie si ti le arata pe video proiector. Apoi o sa ai legislatie. Dar fii atent ca trebuie sa ai 16 aniwinking, succed, funda pls.

Răspuns utilizator avertizat
| StefanS a răspuns:

Mergi la o scoala de soferi si faci legislatia. Te costa un milion. La sfarsit te pune sa dai un examen si iti dau ei automat atestatul. Eu asta am facut in vara. Am inceput sa fac scoala de sofer pentru categoriile A si B si dupa ce am terminat legislatia m-a intrebat daca ii trebuie atestat ca poate sa imi faca. Mi-am facut ca nu strica sa il am.

Alte răspunsuri
| jessyca_5795 a răspuns:

Da, trebuie un atestat dat de o scoala de soferi autorizata. Poti cere sfatul unui politist rutier sau unui instructor. Oricum te mai poti risca sa mergi si fara. Mult succes.

| PorgeGabriel a răspuns:

Cum se obține un atestat

| PorgeGabriel a răspuns:

Ce trebuie făcut pentru atestat

| CiprianRazvanrazvan a răspuns:

Cum obtin atestatu

| Marin_Alex_1997_g6CP a răspuns:

Cum pot obține atestatu

| AvramPetrus a răspuns:

Cum trebuie sa procedez, să obțin acest atestat? menționez că dețin un scuter electric viteza maxima 35km/h

| LautaruBitzac a răspuns:

Vă salut mă interesează cum pot sa optim atestat de scuter cu să fac