| Anytsa a întrebat:

Cum se poate obtine legislatia pentru scuter? Ce trebuie facut? Cat costa?

Răspuns Câştigător
| Rony23 a răspuns:

Trebuie sa te duci la o scoala de soferi sa faci un curs de legislatie si o sa iti dea o foaie cu stampila lor cum ca ai urmat acele cursuri de legislatie. DAR de la anul nu mai e asa, in 2013 tot ce circula cu motor pe strada va necesita carnet. In cazul tau cu un scuter de 49cmc va trebu sa ai minim 16 ani si carnet categoria A1

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faci cursurile de legislatie rutiera la o scoala de soferi si o sa obtii certificat de absolvire. De la scoala afli cat costa. Numai bine!

| ๓คгเคภค a răspuns:

Pentru a obtine legislatia trebuie sa inveti. Categoria A. 500lei
Pentru categoria A si B(impreuna) inveti 3luni dar numai pentru A nushtiu(cred ca mai putin ).

| alinionutz670 a răspuns:

Cat. A şi cursul pentru Moped

Puteţi conduce pe drumurile publice, de la :

- 14 ani bicicletă

- 16 ani moped ( necesită doar curs ) vehicul cu două, trei sau patru roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cm3 sau un alt motor cu ardere internă, ori după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kW

- 16 ani ( permis subcategoria A1 ) motocicletă cu capacitatea care nu depăşeşte 125 cm3 şi cu o putere care nu depăşeşte 11 kW

- 18 ani ( permis categoria A ) motocicleta cu o putere care depăşeşte 25 kW sau un raport putere/greutate care depăşeşte 0, 16 kW/kg ori o motocicletă cu ataş cu un raport putere/greutate care depăşeşte 0, 16 kW/kg, numai dacă conducătorul are o experienţă de minimum 2 ani pe o motocicletă cu specificaţii tehnice inferioare sau dacă persoana are 21 de ani şi promovează un test specific de cunoştinţe şi comportament.