| Pctutorial a întrebat:

Salutari, imi poate spune cineva placutele de frana la o masina cand trebuie schimbate, cum imi dau seama ca sunt duse si necesita schimbare. Eu am un bmw 316 1.9 si este aprins in bord martorul de la placute, dar masina se comporta ok nu se aude nimic la franare dubios, este totul ok. Din cate stiu sunt placute cu senzori si unele mai vechi fara senzori. De la cine am luat masina a spus ca placutele de pe ea sunt fara senzori si acela ar fi motivul pentru care este aprins martorul.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dai jos roata si te uiti cata "carne" mai au pe ele.
Dar iti trebuie o idee de experienta ca sa poti aprecia corect.
Daca tii placutele prea mult, iti strica si discul de frana, sau in cel mai rau caz, iese pistonasul de la locul lui, si iese nasol (cam ramai fara frana).
Masina se cam comporta normal chiar si cand trebuie schimbate placutele, doar ca isi pierde din eficienta frana (insesizabil, daca abia ai cumparat-o). Atunci cand auzi scartait sau pacanit de la etrieri, deja sunt exagerat de uzate placutele.