| anonim_4396 a întrebat:

Am un Ford Focus 2002, stiu ca discurile din fata (si placutele) sunt "putin" cam uzate, iar pana acum nu mi s-a aprins becul ABS in bord. Si am lasat masina in treaba ei o perioada, dar ieri am avut o urgenta, si a trebuit sa ma folosesc de ea...

Iar cand am ajuns la destinatie, Senzorul ABS s-a aprins in bord, si ramane mereu aprins, din ce cauza? Daca schimb discurile si placutele, posibil sa se stinga becul? (stiam ca sistemul de franare e o chestie, iar ce tine de ABS e cu totul alta treaba).

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

E o anomalie ce patesti tu ultima optiune e din cauza aia daca scartaie cand franezi schimbale si acea luminita o va scoate cu calculatorul pentru ca nu ar trebui sa fie pornita

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu are treaba ABS-u cu pastilele si discurile de frana, e o eroare electrica la bord. ABS se aprinde cand franezi brusc si evita blocarea rotiilor producand franarea treptata

| Ovidiu_Moldovan_1991 a răspuns (pentru mgtow):

Si asta e problema, ca nu am franat brusc, iar becul ramane aprins mereu. Posibil sa fie, de la discurile si placute, ce sunt uzate? Poate s-a blocat ceva pe la placute, discuri... am verificat cablurile de la ABS si sunt intregi, care ar fi cauza acelei erori (in afara de parte electrica), precizez ca nu am luat gropi, nici balti, nu am franat brusc, si nici asfalt umed sau inghetat nu mai e happy.

| mgtow a răspuns (pentru Ovidiu_Moldovan_1991):

E o anomalie ce patesti tu ultima optiune e din cauza aia daca scartaie cand franezi schimbale si acea luminita o va scoate cu calculatorul pentru ca nu ar trebui sa fie pornita

| Maioru a răspuns:

Nu au nicio legatura placutele de frana cu ABS(auto-bloking-system). Cand se uzeaxa plcutele de frana daca au senzor se aprinde in bord un led cu urmatorul desen:o roata cu niste linii intrerupte si pe o parte si pe cealalta a ei. Ledul de ABS il resetezi cu laptopul dupa ce in prealabil cureti cu o perie de sarma dintii de la ABS de la roti