| fxd a întrebat:

Posed permis cat. B de 6 ani.Nu am condus niciodata o duba de 3.5 tone..trebuie sa plec in curand in Germania pentru a aduce niste materiale si vreau sa va intreb ce sanse am sa ajung cu bine acolo fara a face vreo boacna. Ceva secrete? Ce ma sfatuiti? Se merita sa incerc din prima pe o duba de 3.5 tone si pentru un drum lung? De regula se conduc usor? Autoutilitara este din anul 2010. e o masina buna.

2 răspunsuri:
| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Daca stai potolit pe sosea si iei curbele cu viteza mica nu o sa ai probleme. Mai greu e pana o scoti din oras, mai ales daca stai int-un oras aglomerat cu masini parcate aiurea. Greu te strecori cu asa ceva si e nevoie de putin mai multa tehnica ca la o dubita, ca sa nu agati cu ea.

| Latky a răspuns:

-virajele trebuie facute cu bolta din motivul asamblului mare
-tot timpu sa te uiti in oglinzile retrovizoare laterale
-depasirile fale doar daca este drumul liber si mult drept ca o sati ia ceva timp si cu incadrarea napoie pe banda ta
-curbele cu viteza redusa ca nu e masina sport
-pastreaza distanta fata de cei din fata ta, fiind mai grea de stapanit
-nu fa viraje bruste in timpul mersului pe linie dreapta

Ti-am spus astea deoarece detin cat ABCE.
Si mai ceva nu stiu daca ai voie sa conduci duba de 3.5t dupa ce e incarcata, ma abtin dar iti atrag atentia:

,, Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule"