| Andreirs a întrebat:

Pot sa fac carnetul de condus la 17 ani?

Răspuns Câştigător
| Stefan_Robert_1990 a răspuns:

Daca ai 17 ani si 9 luni atunci poti da in legislatie scrie clar ca la varsta de 17 ani fix poti da de cat. A1 Motocicleta ceea si B1 aceea fiind o chichineata de masina in care daca ai facut accident nu ai airbag si mai mult de 80 de km/h nu prinzi sunt sute de videoclipuri pe Youtube in care se prezinta masina de 16 ani(asa le zic cei mai multi soferi) foarte rar vezi o masina d-aia prin Bucuresti sau prin localitati foarte mult prefera motocicleta pentru ca te poti strecura usor printre masini ai adrenalina aia si daca esti un antisocial (no offence)cu motocicleta iti poate face o gramada prieteni dar la motocicleta trebuie sa fii foarte prudent daca nu esti atent ai cam imbulinat-o bafta

| Simpatic a răspuns (pentru Stefan_Robert_1990):

Cu motocicleta in traficul si asa infernal din toata tara (ca deah tzaranii care nu a bani de intretinere dar cumpara masina) ai toate sansele sa mori repede /tanar sau ai sanse sa avariezi alte masini.
parerea mea motoarele sa fie conduse undeva pe un circuit, la fel ii indemn si pe baietii cu masini tari care fac curse pe strada, sa mearga pe circuit sa se dea, si da avem si in tara cateva circite/piste dar costa bani nene.

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu nu poti "sa faci" nici un permis de conducere.
De la 16 ani se poate obtine permis de conducere de categoriile AM, A1 si B1, de la 18 ani categoria B si altele, etc.
Pentru orice categorie scoala de conducere se poate incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei minime pentru acea categorie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti de la 16 ani nu de la 17. Incepi scoala pentru categoriile AM, A1 si B1 la 16 ani fara trei luni si la 16 fix iti da permis.

| Violleta2022 a răspuns:

Se poate la 16 ani, pentru un scuter mic sau un ATV.
Dar pentru masina, numai dupa ce implinesti 18 ani.

| anonimg a răspuns:

Pentru B1 și A1 de la 16 ani împliniți.
Pentru B și A de la 17 ani și 9 luni.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Pentru A vrei sa zici 24 ani sau 2 ani dupa A2

| Stefan_Robert_1990 a răspuns (pentru anonimg):

Anonimg pentru categoria A (nu A1 sau A2) trebuie sa ai minim 23 de ani ca sa poti da de categoria A te rog nu confunda categoriile

| Bizon95 a răspuns:

Nu ai scris ce vrei sa conduci
ti-a dat cineva un link oficial
in orice caz, pentru masina la 17 ani poti sa faci scoala, dar nu poti primi carnet decat dupa ce ai implinit 18

| Salontanul a răspuns (pentru Bizon95):

Gresit! La categoriile AM, A1 si B1 se da permisul la 16 ani. http://bit.ly/2Ej9aCM

| Bizon95 a răspuns (pentru Salontanul):

Ok
sau poti sa conduci fara permis:
https://www.google.com/search?q=masini+care+se+pot+conduce+fara+carnet
sunt un fel de trotineta electrica, cu caroserie si cu pret DE USUTURA, dar... deh;)

| Salontanul a răspuns (pentru Bizon95):

Imi pare rau dar link-ul tau nu duce nicaieri. Oricum, permis trebuie si pentru cele elctrice. Orice depaseste 25 Km/h are nevoie de permis si daca-i trotineta electrica.

| Bizon95 a răspuns (pentru Salontanul):

Da, cam asa sunt, si mai costa si 12mii de eu... am cautat la un moment dat

| Superior a răspuns:

Poti face scoala de soferi la orice perioada dupa 17 (de recomandat la 17 ani si 2-3 luni) ani, insa examenul vei putea sa-l sustii doar dupa 18.

| suntserios a răspuns (pentru Superior):

Greșit. Poate începe scoala la 17 ani si 9 luni doar.

Si daca ar putea oricând, sa o faca la 17 ani si 2 luni ar fi cel mai prost sfat. Ar insemna pe urma sa uite tot in urmatoarele 8 luni pana la examen

| Nătărău a răspuns:

Categoriile A1 și B1, da.

| Delcatty a răspuns:

Ti s-a raspuns bine. Daca mai ai nelamuriri, uite legea valabila pentru tarile din UE aici. https://europa.eu/......dex_ro.htm

| paulica69plastureinpeni a răspuns:

Depinde in ce luna esti nascut dar examenele doar la 18 ani