| catalin223311 a întrebat:

Pot sa montez (din punct de vedere legal) pe un golf 4 faruri cu lupa cu bec halogen daca eu am faruri cu reflexie bec halogen?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca farurile pe care vrei sa le montezi sunt omologate, poti sa le montezi. Daca nu sunt omologate, nu prea poti.
Nu e nevoie sa mergi la RAR dupa modificare, farurile omologate au un marcaj de conformitate, in principiu constand intr-un E urmat de un numar, reprezentand tara din Europa care le-a omologat, dar si alte coduri care arata partea de montare, numarul de becuri pe faza, tipul becurilor samd.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poți.
Cumperi faruri cu lupă omologate, le montezi în service autorizat, apoi mergi la RAR cu mașina, actele de conformitate de la faruri + factura de la service, ei verifică mașina și îți omologhează modificarea.

| Sistemulxxl a răspuns:

Poate iei foc.