| ingerasmyky a întrebat:

Pot sa vand o masina daca nu e pe numele meu? am platit-o am toate actele iei propietarul poa sa o dea furata si sa am probleme?

19 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

big grin
Reciteste putin si vei afla singura raspunsul... Cum crezi ca poti vinde un lucru care nu iti apartine?

regis
| regis a răspuns:

@covexrobu: acolo unde spui tu, pe langa numele noului proprietar trebuie sa apara si semnatura celui care a instrainat masina. Bineinteles ca o poti falsifica, dar aceasta fapta este definita de codul penal ca fals si uz de fals.

regis
| regis a răspuns:

@covexrobu - scuze, am interpretat eu gresit. Intrucat am citit in raspunsul tau "ai trecut in certificat...", "daca il treci acolo", "daca ti-ai trecut asta...", am dedus ca ii sugerezi sa completeze singura acea rubrica.

| covexrobu a răspuns:

Hai sa te intreb ceva mai interesant. Ai trecut in Certificatul de inregistrate(talonul) masini la rubrica Instrainat catre, numele tau trecut? Daca il treci acolo poti sa dovedesti ca masina iti apartine intr-un fel. Trebuie sa treaca numele si sub el sa semneze. Daca ti-ai trecut asta poti sa mergi sa o inscrii pe numele tau.

| covexrobu a răspuns:

@ regis si eu ce am scris? am scris ca :"Trebuie sa treaca numele si sub el sa semneze." asta insemnand ca proprietarul din talon sa treaca asta si sa semneze tot el. Poate ca nu am scris prea clar dar la asta am vrut sa ma refer.

| andi a răspuns:

Mi-a plecat matusa in italia la munca si mi-a lasat actele de la casa, buna idee ai, ia sa incerc sa vad daca pot vinde apartamentu'... poate fac si o facultate cu okazia asta. vreo 15-20 de ani big grinwinking

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca se dovedeste ca nu esti cumparator de buna credinta (adica ca stii sau banuiesti ca ai cumparat o masina furata), o pierzi fara drept de apel si la fel si banii pe care i-ai dat pe ea.

| psiholoaga a răspuns:

Ca ai martori nu conteaza. Tu cum de i-ai dat banii fara sa iti faca un contract de vanzare-cumparare si sa treci tu in cartea masinii? Si taica-meu a luat o masina pe numele meu si acum, cand o vindem, eu trebuie sa merg peste tot sa semnez, chiar daca tata are un act de-ala de imputernicire din partea mea. Insa imputernicire sa o foloseasca, nu sa o instraineze. Poti incerca sa o vinzi, insa nu cred ca cineva o va lua fara contract.

| sese a răspuns:

E a lui -mai exact pe numele lui trebuie sa te judeci (daca ai martori credibili. Un avocat te poate ajuta-oricum e de durata

| borsec a răspuns:

Nu poti sa o vinzi daca nu este pe numele tau, cum a spus si psiholoaga trebuia sa faci un contract de vanzare-cumparare, asa nici la politie nu poti sa o treci pe numele tau fara acel contract.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti vinde ceva ce nu este pe numele tau.mergi cu martorii la tribunal, il dai in judecata, castigi procesul si cu actele pe numele tau o poti vinde.proprietarul poate face la orice ora o reclamatie cum ca masina este furata si iti da si numele si poti intra la belele.indiferent ce faci, tot tu esti cea vinovata.asa ca mergi al politie cu martorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vinde-o la dezmembrari

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Daca ai cartea masinii, plus martorii, poti dovedi ca esti de buna credinta. In general, nu se face asa. Si eu am cumparat in regimul asta, dar dupa o vreme am facut contract de vanzare-cumparare. Daca proprietarul o da furata, iar tu dovedesti ca ai luat-o de la el contra unei sume, atunci poate el sa aiba probleme.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Andi, poate scapi... cu supendarelaughing
Doamne fereste!

| ingerasmyky explică:

Dar este a mea practic am dat bani pe ea numa ca acu nu vrea sa o treaca pe numele meu am si martori

| ingerasmyky explică:

Nu am facut act de vanzare cumparare pentru ca am luat-o de la tatal meu vitreg am mers pe incredere

| robsson a răspuns:

Daca ai facut procura cu respectivul proprietar ai dreptul de a vinde, a inchiria, a da-o spre dezmembrare deci o poti vinde

| costyn2 a răspuns (pentru robsson):

Salut,am si eu o masina cumaparata, nu am inscriso pe numele meu dar am contract vanzare cumparare, am fiscalul, si pe talon la instrainare e trecut numele meu, pot sa o vand? multumesc frumos

| Finutu_Octavian_1996 a răspuns:

Buna am o intrebare pot vinde o masina daca nu-i pe numele meu desi pe actul de vanzare cumparare e alt proprietar va rog ajutati-ma am nevoie de un rasp urgent