| Dr0gul3tz a întrebat:

Recent am cumparat o masina. Din cauza unor probleme personale nu am putut transcrie masina pe numele meu in cele 30 de zile de la semnarea certificatului fiscal. Au trecut cam 2 luni si jumatate. Ce trebuie sa fac in acest caz pentru a putea inscrie masina? Mentionez ca sunt programat la ghiseu pe data de 11 februarie pentru transcriere. Ce trebuie sa fac intre timp pentru a fi totul in regula?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Termenul este acum de 90 de zile, nu mai sunt 30.
In 30 de zile esti obligat sa o inregistrezi la primaria de domiciliu.
Daca ai apucat sa pui viza pe fisa de inmatriculare la primaria ta, iar viza nu este pe luna februarie, revino la primaria ta pentru o modificare/un certificat fiscal pe luna februarie, sau fa o noua fisa de inmatriculare si trimite-o vanzatorului impreuna cu certificatul fiscal de la el (copie), sa puna o noua viza (la el va fi data vanzarii pe fisa), iar tu o vei viza la primaria ta cu data curenta.
La politia inmatriculari nu e nici o problema daca au trecut si 2 ani de cand ai cumparat masina, ei ti-o inmatriculeaza atunci cand soliciti tu asta. Singura cerinta este sa ai viza fiscala de la primaria ta, din luna curenta a inmatricularii; inmatriculezi in februarie, trebuie sa fie viza din luna februarie.
In trafic ai voie sa circuli 90 de zile cu actele fostului proprietar (certificat + numere si rca), daca trec aceste 90 de zile si esti oprit, iti confisca numerele si certificatul, iti aplica amenda, iei masina de acolo cu platforma si mai poti circula abia cand scoti numere pe numele tau.

3 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Fostul proprietar a platit impozitul financiar pe anul in care s-a realizat achizitia? Daca da, nu e nimic, ai scapat de grija lui. Daca nu, va trebui sa platesti impozit de la data dobandirii inscrisa in contractul de vanzare cumparare. Nu e o perioada f lunga, nu iti face griji, iti vor calcula ei probabil un trimestru aprox.

| Dr0gul3tz explică (pentru antimulte):

Dar o pot transcrie pe numele meu in situatia de fata? Ma refer la faptul ca trebuie sa ii schimb certificatul si numerele de inmatriculare

| antimulte a răspuns (pentru Dr0gul3tz):

In princpiu da, mergi la politie DRPCIV cu certificatul fiscal, actele masinii, buletin si tablele de pe masina.