| IosifFaraonu a întrebat:

Recent am luat examenul pentru A1 si am un scuter de 50 yamaha mbk booster si am facut un accident, am intrat prea tare in curba si a trebuit sa franez, s-a blocat roata si a alunecat intr-o groapa si am picat. Motorul are multe plastice sparte, in plasticul de la bord si in fata, un furtun din cutie e deconectat si cat am umblat cu el 2 km de la locul accidentului pana acasa a scapat mult ulei. Pe partea cu plastice am nevoie de un profesionist sa le lipeasca(se gasesc foarte greu de cumparat) daca cunoasteti cum se numeste meseria asta(nu stiu daca e neaparat o meserie) si ati putea sa ma ajutati, va rog!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Un sfat sanatos: da-l naibii de scuter, ca ai trecut pe langa moarte si tot acolo te intorci sa o provoci si a doua oara s-ar putea sa nu ti se mai dea alta sansa de viata.
Ia si invata din greseli si nu mai te urca in viata ta pe un scuter, ca ai primit deja avertizmentul de risc.

| IosifFaraonu explică (pentru Violleta2022):

Stiu ca e periculos pe scuter, dar tata crede ca e mai putin periculos decat un mt sau yzf pentru ca e motorul mai mic, neglijand abs-ul,

| Violleta2022 a răspuns (pentru IosifFaraonu):

Inseamnaca tatal tau este total inconstient, ca nu de viteza unui scuter este vorba, aici ci de faptul ca esti expus unui accident mortal, odata ce esti pe sosea cu scuterul.

5 răspunsuri:
| DorinaK a răspuns:

Lipitor de plastic!
Ai cazut ca ai actionat frana de pe fata. Asa fac multi motociclisti.

| Cherciumihai a răspuns:

Îmi pare rău să aud despre accidentul tău cu scuterul. Pentru a repara plasticele și a remedia problema cu furtunul deconectat și scurgerea de ulei, te recomand să consulți un mecanic specializat în motociclete și scutere. Aceștia pot repara și lipi plasticele și pot rezolva problemele tehnice. În general, această meserie se numește mecanic de motociclete. Sper că vei găsi pe cineva care să te ajute să remediezi daunele și să-ți repui scuterul în funcțiune.

| ambaniionelbos1 a răspuns:

Ia ti ktm sx de 85 cu powrwalve merita de cat un pisat de scuter de 50