| Imhere7 a întrebat:

Revin cu o intrebare. Am facut 4 ore de condus. Am mers in trafic din prima ora si inceput sa merg mai bine, cred, am greseli, uneori nu semnalizez la timp si tot uneori plec cu zgaltaituri din acelea pentru ca ridic ambreiajul prea repede. Inca nu am facut parcari, doar intoarcerea din 3 miscari la care ma descurc, dar cu indicatiile instructorului, la fel si la mersul cu spatele. In general merg cu treapta a doua si a treia. Totusi parca am impresia ca nu-s de condus. Adica e un stres mare... abia azi am prins putina incredere, sa zic. Ce ziceti, ma voi descurca? Ati fost asa la inceput? Sau chiar nu-i de mine condusul?

Răspuns Apreciat de Editori
| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Ești abia la a 4 a ședința din 15! Acordă-ți timp sa te acomodezi cu mașina! Este normal sa greșești, nu ne-am născut învățați! Ești acolo sa înveți! Unde nu știi ceva, întreabă-l pe instructor, de aceea este plătit, sa te învețe, sa aibă răbdare cu tine. Sa îți păstrezi doua ședințe de condus în apropierea examenului practic. Asa o sa îți fie mai ușor. Roagă-l pe instructor când va apropiați de sfârșitul celor 15 ședințe sa facă cu tine "simulări de examen". O sa te ajute! Dacă mai ai nevoie de ceva, îți răspund cu drag! Eu am luat permisul în urma cu un an și ceva.

| Imhere7 explică:

Mulťumesc! A 4-a ora din 30, nu sedinta a 4-a. Mai am 26 de ore...de cate 50 de minute.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Atunci ce pretenții ai? Vrei sa fii expert peste noapte? Ai răbdare ca o sa învețiwinking. Vrei sa îți rogi mama sau iubita sa te ducă cu mașina unde ai treaba sau vrei sa te descurci singur? Gândește-tewinking

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Iartă-mă! După am citit ca ești fata. Permisul este o necesitate nu este un moft! Zici tu acum ca mergi cu 30. Dar sa vezi după o luna doua de condus singura ce calci pedala de accelerație unde îți permite drumul big grin

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia-o incet, fiindca nu ai cum sa faci parcari cand nu stii inca sa schimbi vitezele si sa mergi corect.
Parcarile se invata dupa 10 -15 ore de sofat, depinzand de cat esti tu de indemanatic sid e avansat in ale soferiei.
Evident este un stres foarte mare, de aceea nu se fac ore de sofat zilnic, ca sa-ti dea timp sa te obisnuiesti, sa-ti treaca stresul si tracul.
Este cam devreme sa ne pronuntam verdictul, dar iti va sune instructorul daca ai nevoie de mai multe ore peste 30 sau poti intra in examen.

| wildthing a răspuns:

Daca tu ai impresia ca nu esti de condus, poate ar trebui sa-ti asculti instinctul. Nu toti oamenii sunt facuti sa conduca. Sofatul trebuie sa-ti placa. Iti place? Eu de exemplu, abia asteptam sa vina ora de condus. Il exasperasem pe instructor pentru ca la plecarile de la semafor aveam tendinta sa ma iau la intrecere cu cei care plecau de pe banda alaturata. Era ala nevoit sa tipe la mine s-o las mai incet. laughing

| Imhere7 explică (pentru wildthing):

Mersi! Sincer as vrea macar sa il iau si sa merg cu 30/h maxim laughing Cat sa merg la supermarket sa nu car cumparaturile, sau pentru o necesitate, sau cand o sa am copii mai ales, sau sa ma plimb. Indiferent, sa il iau...dar uneori sunt atat de negativista...

| Nicolae131 a răspuns:

Dupa prima luna de condus masina proprie atunci te obisnuiesti si îti va fi mult mai usor. pana te obisnuiesti si eu am 4 luni de permis si la inceput mi se parea greu.