| 1Chris1 a întrebat:

Sa zicem ca pe 30 martie o sa fac 18 ani. As vreau sa incep scoala de soferi si sa iau permisul cat mai repede? Cat dureaza, cand sa ma apuc si ce trebuie sa invat, de ce am nevoie?

Răspuns Câştigător
| claudica2703 a răspuns:

Poti sa dai examenul doar cu putina vreme inainte de a implini varsta majoratului, deci gaseste un instructor auto, discuta cu el aceste detalii si poti incepe instruirea cu o luna-2 inainte de ziua ta. Ai nevoie sa iti faci actele si sa inveti din codul rutier. Te vor ajuta si testele de pe net sa prinzi mai repede teoria, iar daca ai vreo ruda sau un prieten foarte bun si serios cu permis si masina, poti sa mai exersezi si practic condusul intr-o zona special amenajata pentru incepatori (poligon de exemplu).

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legislatiei rutiere scoala de conducere se poate incepe cu maximum 3 luni inainte de implinirea varstei pentru categoria B, deci la 17 ani si 9 luni, dar examinarea se poate sustine numai dupa implinirea varstei de 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa te apuci de scoala pe la inceputul lui ianuarie, dar examenele le dau abia dupa ce faci 18 ani

| neutrino a răspuns:

Scoala de soferi o poti face, dar permisul nu-l vei putea primi decat dupa ce vei face 18 ani.