| grassu a întrebat:

Sal all! Pentru cei care au dat orasul la categoria CE, imi pot spune cum se procedeaza, adica, daca se mai da poligonu sau daca dupa ceva timp de condus trebuie sa lasi remorca intr-o parcare si sa conduci camionul, apoi te intorci sa iei si remorca? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Alexandru_Rastau_1990 a răspuns:

Sal all! Pentru cat. CE se da poligonul care consta in agatarea remorcii, mersul inapoi cu remorca min 10 m intoarcerea cu remorca. Eu asa am dat in vara trecuta. Cursul pentru atestat m-a costat 600 de lei plus 64 de lei eliberarea atestatului de marfuri generale 48 de lei ADR colete si cisterne 48 de lei pentru marfuri agabaritice.

| mgtow a răspuns (pentru Alexandru_Rastau_1990):

Poligonu s-a scos de mult pedegeaba ii explici asa erau vremurile cand ai dat tu probabil dar acum e mai usor de a promova examenul

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu se face poligonul si cand termini nu parchezi deloc, politaiul iti spune sa lasi camionul tras pe dreapta, e mult mai usor acum sa dai examenul la oras fata de anii precedenti.

| AndreasfromMetallicA a răspuns (pentru mgtow):

Eu am luat cat CE in iulie 2015, la examen am iesit din parcare apoi am garat cu spatele, asta s-a intamplat in poligon, apoi am iesit la drum.asa au facut toti elevii-cei cu C, C+E, si aia cu D, suplimentar au mai avut urcarea si plecarea din rampa(tot in poligon).

| mgtow a răspuns (pentru AndreasfromMetallicA):

Eu am prins vremurile fara poligoane si singur am invatat fara probleme sa dau cu spatele, sa agat-desgat semiremorca e o joaca de copii. La autobuz e mai usor sa dai cu spatele

| mgtow a răspuns:

Oricum intreaba-ti instructorul daca nu ma crezi, si iti spune ce ti-am zis eu.

| grassu explică (pentru mgtow):

Eu am dat poligonu la C, vezi raspunsul meu de mai sus.

| Dana211 a răspuns:

Din ce stiu eu acum se dau separat. Si sala si traseul in zile diferite. Am un prieten care asa a dat acum vreo luna

| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Depinde de Judet,eu in Bacau,saptamana trecuta am luat CE.Cei care a fost pentru cat.C au fosti primii ce au dat examen, apoi am agatat remorca si am dat noi cei pentru CE, am facut in poligon o parcare cu spatele, apoi am plecat pe traseu, am condus aprox jumatate de ora.

| Tudorand a răspuns:

Pentru cat. C se da se da si poligonul,(parcare laterala, spatele). Examinarea nu mai este ca inainte, acum te programezi la ghiseu pentru traseu, sa spunem 1 Iunie data programarii, tu pana la acea data trebuie sa iei sala apoi te prezinti la traseu, daca pici examenul la sala poti da un altul doar dupa 15 zile dar cu conditia sa ai alta programare de traseu. Examenul pentru cat. C+E(nu se da poligonul) se da dupa ce ai obtinut cat. C, deci tot cu programare si examen teoretic de aceasta data cu doar 11 intrebari.Nu poti obtine in aceeasi zi doua categorii, perioada de examinare intre C si C+E dureaza aproximativ 60 de zile ambele si 30 zile una singura cu, conditia sa nu pici la traseu.Succes

| mgtow a răspuns (pentru Tudorand):

Informeaza-te mai bine ca nu se face poligon nici la C. Aia era lege veche acum se da doar orasul te invata sa prinzi remorca atat.

| Tudorand a răspuns:

N-ai inteles ca nu se mai da in aceeasi zi examen pentru C si apoi pentru CE. Daca sunteti pe o masina 5 persoane cum procedeaza examinatorul cu remorca? O agata cate o data pentru fiecare in parte. GRASSU, daca nu ai cat. C obtinuta nu poti obtine in aceeasi zi si cat. C si cat. CE. cu remorca nu dai poligonul. Cat despre atestate acestea costa in functie de vechimea conducatorului; CPI este pentru cei care abia au obtinut permisul de profesionist(adica dupa septembrie 2009) si CPC pentru cei a caror vechime este mai mare( inainte de septembrie 2009), de aici diferentele de pret la atestate si in plus pentru incepatori se da mai multe intrebari vreo 70 si alte 6 studii de caz la care se cere raspunsul in scris de mana+ examinare cu inspector ARR la conducere si asta costa aproximativ 450 lei pentru inchirierea camionului. Sofer BCDE.

| grassu explică (pentru Tudorand):

Mosule, eu am cat. C, dar un prieten mi-a spus ca asa se da examenul la oras pentru CE, ca trebuie sa lasi remorca, dupa ce te plimbi putin, te intorci si o atasezi la camion si apoi iar la drum. Pe mine ma interesa doar orasul la CE. Merci pentru raspuns, orice parere e buna de luat in calcul si sunt bune si pentru cei ce vor sa faca scoala de soferi pentru aceste categ. Numai bine!

| Tudorand a răspuns (pentru grassu):

Bro, la CE pleci direct cu remorca, logic ca doar C-ul zici ca l-ai dat. Ce rost are sa te plimbe fara remorca, in cel mai rau caz te poate pune sa o agati tu dar nu trebui sa fii stresat din cauza asta. Nu are dreptul examinatorul a te plimba si depuncta fara remorca. Sper ca de aceasta data ai inteles.

| robik50 a răspuns (pentru Tudorand):

Ma ajuta si pe mine cineva? am cateva intrebari de genu'

| grassu explică:

Spetsnaz, se da poligonu la C, eu am dat. Intrebarea era daca la traseu la CE doar conduc continu sau daca trebuie sa las undeva remorca, apoi sa conduc doar camionu si dupa sa ma intorc sa atasez iar remorca si sa imi continui traseu.

| mgtow a răspuns (pentru grassu):

Nu stiu sincer daca trebuie sa lasi remorca undeva, probabil o prinzi inainte sa pleci in oras de fata cu politaiul. Dar de poligon la C am auzit ca nu se mai da, vad eu cand fac scoala (saptamana viitoare ma apuc de ea) Dar ia zi-mi mie intrebarile la examenul teoric pentru C - CE erau la fel?

| grassu explică (pentru mgtow):

In mare parte da, era in plus 'daca ai atasata remorca'. De unde stii ca te costa atestatu 216 euro? Parca asa ai zis nu? Eu stiu de 450 de lei.

| mgtow a răspuns (pentru grassu):

Eu fac 2 atestate de aia ma ajunge la pretul ala. Pentru transport marfa si transport persoane ca dau pentru D dupa ce termin C - CE.

| grassu explică (pentru mgtow):

Succes la examene si poate ma mai ajuti cu raspunsuri la intrebarile de pe acest site. Apropo sti daca la atestat se da examen si la traseu sau doar la sala. Ne mai auzim, ca pe ziua de azi te-am stresat destul. O zi buna!

| mgtow a răspuns (pentru grassu):

Mai bine vorbim pe messenger, iti las id-ul meu pe privat.

| robik50 a răspuns:

Sall, daca ai obtinut permisul, am niste intrebari, daca se poate