| PetrisorPetru a întrebat:

Sal!
Am si eu o problema la masina mea ( Dacia logan mcv 1, 6 ) cand vrirez maxim stanga sau dreapta pocane ceva si am obesrvat ca si atunci cand franez mai tare se aude la fel pocanitul. Ce ar putea sa fie?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bucsele de la brate, sau planetara/planetarele.
Astea le-as verifica eu, prima data.
Se verifica ridicand botul masinii (ideal pe elevator, sau macar pe butuci, in nici un caz doar pe cric), si se trage de roata in cateva directii, pentru a verifica bratele, pivotii si capetele de bara. Pentru planetare, se cupleaza trepte de viteza, si se elibereaza ambreajul (cu rotile fata suspendate). Daca se aude un zgomot ca de elicopter, identifici planetara de la care provine, si trebuie inlocuita.

2 răspunsuri:
| Andutu21 a răspuns:

Planetara.