| mihay198722 a întrebat:

Sal tău, am golf 3 1, 6 benzina, am schimbat termostatul și apa tot pana la 70 de grade urca doar. Am facut și peste 100 de km și doar pe 70-75 de grade sta. Și menționez ca că aerul nu e fierbinte, la maxim când ii dau parca e rece. Pe treapta mai mica e călduț. Din ce cauza poate fi? Mulțumesc

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Mai intai trebuie sa stii de termostat la cate grade deschide, ca nu toate deschid la aceleasi temperaturi.Asta odata. Apoi tu ar trebuie sa stii ce termistat este pe masina ta ala originalu din fabrica, nu gata ma duc iau un termostat l-am pus si am rezolvat problema. Dupa trebuie sa aerisesti, dai caldura la maxim si daca ai ceva suruburi de aerisire aerisesti.Si despre ce aer vorbesti? Ori e racire cu apa ori pe aer? Sau vorbesti de aerul de la caldura sau aer conditionat.Pai acolo acum nu stiu cum e la masina ta dar daca ai cum le zic romanii clima, undeva ai sa recirculi aeru in masina, daca nai clima atunci tot timpul ti se baga aer de afara, ca urmare nu te astepta sa faci 100 de grade in masina. Daca aerul e rece aia nu inseamna ca apa n-ar fi cit trebuie sa fie.Ai putea sa ai ceva la HEATER adica la radiatoru care baga caldura, ala se afla in bord la cele mai multe masini, ar putea de acolo sa fie ceva probleme.Vezi daca ai clima sau ce mai ai tu sa nu cumva sa plece si aeru conditionat cand tu dai pe cald. Temperatura la motor o poti citi cu un scaner ceva mai performant sau cum ii ziceti voi tester.Deci asta trebuie sa verifici termostatu la cit deschide scrie pe el, asta daca te uitai inainte sal pui.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca radiatorul este cald la 70 de gr inseamna ca termostatul e defect de nou, deschide prea devreme.

| mihay198722 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Furtunele de sus și de jos sunt calde ca am pus mana azi pe ele. Pe radiator nu am pus. Dacă e cald furtunu de la radiator înseamnă că e cald și el. O sa verific maine

| pufulescu a răspuns:

Poate problema este ca nu se deschid clapetele pentru aer cald, trebuie sa umbli in spatele bordului sau sub bord, nu stiu exact.

| TPUajutor a răspuns:

Poate e batut radiatorul

| octa2021 a răspuns:

Uita-te si la senzori de temperatura poate s-a depus ceva pe ele.http://tutoriale-auto.ro/wp-content/uploads/2013/01/cts6.jpg? x23058

| mihay198722 explică (pentru octa2021):

M-am uitat la senzor. Lam luat jos și l-am curățat. Dar nu cred ca din cauza senzorului nu baga căldura cum trebuie

| mihay198722 explică (pentru mihay198722):

Pe loc îmi urca la pana la 80 de grade. Și am văzut ca cuplează și termocupla.la ce temperatura se pornește termocupla? si toate furtunele sunt fierbinți și radiatorul la fel. Nu înțeleg DC căldura nu baga cum ar trebui

| mihay198722 explică:

Radiatorul arata bine. Nu e lovit.