| enyy93 a întrebat:

Sal TPU o intrebare pentru cunoscatori vreau sa imi cumpar o masina care nu are taxa de inmatriculare platita si ma gandesc sa o cumpar si sa o las pe numele fostului proprietar.cum ar trebui sa procedez si ce risc? multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Puteti sa incheiati un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta), pe orice perioada, in care veti scrie ca tu vei plati toate taxele si atunci o poti folosi linistit si vanzatorul nu va avea probleme.

| mgtow a răspuns:

Daca o lasi pe numele fostului proprietar nu poti face asigurare, RAR si asa mai departe pe numele tau. Omul va fi nevoit sa faca drumurile pe care le faci tu sa rezolvi actele si nu i-ar conveni smecheria, asigurarea tot el o face, tu nu poti. Deci solutia nu e stralucita deloc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faceti o procura prin care tie ti se incredinteaza masina sa circuli cu ea, deci practic masina aia nu va fi a ta.

| jymmy6969 a răspuns:

Prietene poti sa o iei linistit asigurarea o poti face tu personal pe numele lui iar itp un 50 lei si ai rezolvat, iar vezi pe talon sa nu fie scris instrainat catre....si data pentru ca, cand te va opri politia iti va lua talonul si il trimite la proprietar.