| IonutCG90 a întrebat:

Am și eu o întrebare pentru cunoscători. Dacă o să cumpăr o mașină înmatriculată pe RO, mai sunt obligat să o înmatriculez când o trec pe numele meu sau se poate face trecerea și prin NOTAR/PROCURA sau ma rog... Pentru că cineva mi-a spus că dacă TAXA este RECUPERATĂ CICĂ, sunt obligat dacă o trec pe numele meu să fac și altă targă altă ÎNMATRICULARE etc. Personal nu cred asta dar de aceea vă întreb și pe voi pentru a cunoaște. Mersi anticipat.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca taxa este recuperata sau neplatita (inmatriculata inainte de 2007), pentru transcriere (inmatricularea pe numele tau), ar trebui sa platesti timbrul de mediu (actuala forma a taxei auto). Ca sa eviti acest lucru, poti face contract de comodat la notar, care iti da drept de utilizare asupra masinii, iar actele raman pe numele fostului proprietar.
Esti obligat sa inmatriculezi masina doar in momentul in care vanzarea se face ca la carte, si se completeaza in talon "Instrainat catre... la data...". De la acea data, ai voie sa circuli doar 30 de zile, apoi expira certificatul de inmatriculare, si trebuie sa faci transcrierea.

| IonutCG90 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci dacă mașina este ÎNMATRICULATĂ să zicem e între anul 2000 și 2005, și are TAXĂ PLĂTITĂ ȘI NERECUPERATĂ, se poate transfera mașina pe numele meu fără să trebuiască să fac altă înmătriculare&taxă de mediu? Iar dacă da, ține și de asigurare și ITP și rovignetă? Și mai am o întrebare, dacă am cumpărat mașina cum spui tu(contract de comodat la notar adica pe numele fostului propietar) cand expira&trebuie sa platesc asigurarea, si restul taxelor itp rovigneta etc... trebuie sa fac neaparat si inmatricularea sau poate sa ramana masina/inmatricularea pe numele lui si eu pot sa imi trec restul(evident din punct de vedere logic intrebarea mea este cam prost pusă pentru că e cam evident faptul ca nu poți face ITP și asigurare si rovignetă pentru tine pe numele altcuiva dar cine știe, poate mă luminezi) Mersi anticipat! Mersi tuturor de raspunsuri

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IonutCG90):

Daca ai o masina cu taxa nerecuperata, la transcriere ai de facut asa:
-identificare RAR (verifica seriile si inspecteaza putin masina, sa nu fie facuta din bucati)
-taxa certificat nou
-taxa placute inmatriculare noi (daca cumperi masina din judetul tau, poti pastra numerele)
-asigurare noua
-rovinieta noua, daca schimbi numerele.
Daca iei masina cu comodat, prelungesti actele pe numele fostului proprietar. Eu ma folosesc de 4 ani de o masina fara nici un fel de procura sau comodat, si prelungesc fara probleme asigurarea, o prezint la ITP, fara nici o problema. Daca ai act de la notariat, poti sa prezinti masina si la RAR (pentru modificari, recuperare talon, sau alte chestii). Chiar si in cazul unei tamponari in trafic, poti sa mergi sa semnezi la asigurare, in locul proprietarului. Iar in fata politistilor, daca tu ai fost la volan, si s-a intamplat ceva, acel act de face egal in drepturi cu persoana titulara din acte, deci nu trebuie sa o chemi.

| IonutCG90 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

1.Iar dacă taxa este plătită și nerecuperată, nu mai trebuie să plătesc taxa de mediu?

2. Dacă are să zicem asigurare până în 2016 Iunie și ITP pana in 2017, pot să le trec automat pe numele meu fără să le mai plătesc eu odată?

Mersi anticipat

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IonutCG90):

1. Daca are taxa nerecuperata, o poti inmatricula fara sa mai platesti timbrul de mediu (taxa de mediu, de poluare, de inmatriculare... toate inseamna acelasi lucru).
2. ITP-ul se va trece pe noul talon, cu numele tau, nu trebuie sa faci altul, insa asigurarea nu mai e valabila, in momentul in care se schimba proprietarul. Se poate face o cerere prin care se restituie o parte din bani, insa vechiul proprietar are acest drept.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa fie masina ta singura cale e sa o inmatrculezi adica sa platesti si taxa

| SasNetRomania a răspuns:

Daca a fost inamtriculata dupa 2008 nu mai trebuie.