| ToReEtO a întrebat:

Sall Am o drujba sthil ms460(cred ca este contrafacuta) si dupa ce o pornesc o accelerez si da sa moara, trebuie sa o accelerez de 2-3 ori ca sa se tureze cum trebuie. Puteti sa-mi spuneti care este problema? Poate amestecul de benzina+ulei de motor in 2 timpi.Si daca este contrafacuta ma tine sa tai lemne(nu la padure)asa prin curte sa mai pun un copac uscat jos sau unu subtire ca pe mana?

Răspuns Câştigător
| 9gygy a răspuns:

Motoarele in doi timpi nu trebuie turate in primele secunde de dupa pornire. Deci, o pornesti si stai cu ea pornita 10-15 secunde si pe urma poti trece la treaba. Ca sa iti dai seama daca e contrafacuta, iti dau o idee: Stihl-ul are socul pe partea stanga, iar cele contrafacute pe dreapta. Am vazut multe contrafacute. Vin rromii cu ele la poarta si te roaga sa le cumperi cu 300-400 lei.

8 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Tinand cont ca este una contrafacuta este ok sa porneasca mai greu, unele chiar si originale pornesc mai greu la inceput deci nu este nimic ne la locul lui, iar cu taiatul pentru asta este facuta, poti taia si o padure intreaga, dar problema este sa nu o lasi sa se incalzeasca foarte mult, tai cu ea 10 minute, apoi o lasi sa se raceasca si tai iar si va fi ok, nu vei avea probleme!

| a1doru a răspuns:

Ca orice motor in 2 timpi inainte de a intra in sarcina, motorul trebuie incalzit

| ToReEtO explică:

Da...este contrafacuta socul pe partea dreapta si multumesc de sfat o sa vad ce o sa fac sambata cand o sa am de taiat cu ea

| Cristian_4548 a răspuns:

Daca ti se tot opreste inseamna ca are probleme la motor si trebuie sa o duci undeva la reparat. Si da poti sa tai 1-2 lemne pe acasa dar sa ai grija (nu la padure ca ramai fara ea). Sa o accelerezi de mai multe ori si sa o tii pornita cam10-15 minute ca sa se obisnuiasca. Spor la taiat lemne!

| Cristian_Milcu_1998 a răspuns:

Prietene si eu am luat aceeasi teapa cu drujba si s-a dus pistonu acu in cerc peste to sa o fac dar nimeni nu are piston ca ala si asa ca eu am dato la sthil si mi-au facut reducere la un mersi 460 original si in loc de 2000lei am dat 1700 lei deci totusi ai mai economisit asa ca iti urez mult nocoroc si daca ti se strica fa ca mine
eu unu iti urez mult succes si sa nu patesti ca mine

| Aleku19 a răspuns:

Salut, exact ca tine am o problema a cumparat bunicamiu o drujba stihl ms460 cu 1 mil cand o ambalez moare motoru...

| Floreaa a răspuns:

Daca incepe sa-i moara motoare poate sa prinda aer pe langa semeringuri,,, sau sa-ti fie infundat carboraturi.

| Ghita_Mihali_1983 a răspuns:

Si eu am cumparat o husqvarna 395xp swedan, contra facuta dar, am taiat cu ea o remorca de lemne de fag si nu are alt defect decit consum mare de ulei ungere.