| Badilita_Constantin_1987 a întrebat:

Salut tuturor. Am o problemă la drujba si as vrea sa va explic detaliat ce sa întâmplat. Am taiat niste lemne dupa care s-a oprit, motivul fiind ca am rămas fără benzina. Mai aveam de taiat un butuc si nu aveam benzină si am pornit-o asa aproape pe zero am reusit sa tai butucul dar inainte de a se opri din nou sa accelerat si nici nu se mai oprea lantul la relanti. Poate până aici nu a fost nici o problemă. Insa cand am alimentat-o nu a mai vrut sa pornească. Am tot incercat sa o pornesc dar nimic. Am zis ca o fi din cauza ca a fost rece afara si am lasat-o pe zero si de asta nu porneste. Dar intr-o zi am desfacut bujia si era umedă si când am intors drujba a curs din motor benzină si nu a curs nimic din carburator. Ce pot face in afara de uscat s-au schimbat bujia? Vreau sa specific ca bujia face scateie.

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ai forțat-o aiurea. În locul tău aș duce-o la un servis, s-o readucă expertul la viață.
(Bine că mi-ai amintit s-o golesc pe a mea.)

| LostInPark a răspuns (pentru NOname):

Si tu esti posesoare de drujba? straight face
Ce model?

| NOname a răspuns (pentru LostInPark):

Un McCulloch (nu țin minte modelul exact acum și mi-e lene să mă uit).

Tu?
...și ce mai faci? Bine, sănătos, pisicile și ele? big grin

| LostInPark a răspuns (pentru NOname):

McCulloch, acum preluat de Husqvarna...nice.
Io? pai am o colectie de Stihl facuta din recuperari sau abandonate de clienti.Acum imi dresez pisicile sa le foloseasca.Nu-s rau dar se descurca mai bine ca astia care ineaca motoare. big grin

| NOname a răspuns (pentru LostInPark):

Ce drăguț! love struck Acum știu le cine să apelez când îmi înec motorul. big grin

| cristi202 a răspuns (pentru LostInPark):

Pisicile la drujba? De aia am vazut eu pe sosele resturi de pisici? happy

| LostInPark a răspuns:

Ai tras soclu dupa ce ai alimentat, drujba fiind cu motorul incalzit.S-a inecat, ati tras la sfoara "in schimburi" pana s-a umplut cilindrul cu benzina.Clasic. happy
De unde stii ca face scanteie bujia? Ai vazut tu ca iti da scanteie doar cand e scoasa, dar in cilindru unele nu dau scanteie.
Modul
Sorb benzina
Carburator
Pana n-o vede cineva n-o sa stii sigur.

| Badilita_Constantin_1987 explică (pentru LostInPark):

Da am scos bujia si i-am pus fisa si am tras de ea asa cu bujia scoasă si am vazut cum face scanteie. O voi duce la un specialist sa vad ce are.

| LostInPark a răspuns (pentru Badilita_Constantin_1987):

Scoti bujia, o intorci cu "cracii" in sus si dai la sfoara ca sa aerisesti cilindrul, apoi pui bujia la loc si o pornesti normal pe pozitia 1 sau pozitia a doua la soclu...nu stiu ce model ai.

| alin131 a răspuns:

La ce traduc seamana a motor innecat. Cand ramane pe ultimele picaturi de benzina se forteaza singura dupa care trage aer. Aici stiu ca e problema, trebuie sa vb cu un mecanic de drujbe, du-o sa o vada cel mai bine un specialist.

Oricum data viitoare nu mai face asa, sa ai si tu benzina destula in ea cand o folosesti ca sa nu mai traga aer.

| Badilita_Constantin_1987 explică:

Am gasit problema. Era foarte simplu. Inainte de a o duce la un specialist am zis sa mai incerc schimbând bujia cu una nouă. A pornit din prima. Si m-am interesat si de ce nu era in regulă cu vechea bujie. Avea probleme la interiorul bujiei la electrod.