| Catana_Alex_1998 a întrebat:

Sall.Am si eu o intrebare! Care au consum mai mic? Opel Corsa din ce an fabricatie? Si ce motor? Gpl ceva? Ce consum pot avea? Dau funda.

Răspuns Câştigător
| usernameinvalid a răspuns:

Cu o masina cu motor pe gpl, ai avantaje si dezavantaje.
Consuma foarte putin, dar motorul se strica mult mai repede pentru ca GPL-ul iti usuca toate garniturile si la un momentdat cedeaza, un motor pe benzina consuma putin mai mult, dar piesele sunt ieftine, altul diesel, la randul lui consuna si el putin, dar piesele sunt mai scumpe.
Acum depinde de fiecare model de masina.
Iti recomand un Opel Astra 1.7 dti.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care spun ca masinile cu gpl se uzeaza mai repede nu au avut niciodata masini cu gpl.
Au auzit si ei de la altii care nici ei nu au avut masini cu gpl.Si asa mai departe.
Daca reusesti sa pui mana pe un 1, 3 diesel o sa ramai surprins de performantele masinii.
Motorul este garantat 250. 000km, are 16 supape este foarte silentios.

| usernameinvalid a răspuns (pentru anonim_4396):

Am avut opel tigra 1.6i 16V din '98, s-a dus motorul. Mecanicul meu de incredere ( in Italia ) mi-a spus ca a fost toata vina gpl-ului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru usernameinvalid):

Italienii monteaza de 40-50de ani instalatii GPL pe masini.
Mie mi-au zis sa nu pun pe un Renault ca nu rezista supapele deoarece temperaturile sunt ceva mai mari.
Am tras 6 ani de ea fara niciun reglaj si am trecut de 200000 facuti doar cu gaz.Tot in Italia.

| helpfriends a răspuns:

Salut,
Opel Corsa sunt masini cu motorizare medie unde ajung la un consum de 4-5% daca mai are si GPL ai o masina ce tine la buzunarul tau.