| Prince_Pyckolo_1992 a întrebat:

Sall am un vw bora din 2002, 1.4 benzina 16 v, mie nu mi se pare normal ca in treapa 5 la 100 km la ora sa fi turatia la 3000, mi se pare prea turata, voi ce parere aveti si care ar fi cauzele, precizez ca distributia cu pompa de apa, filtre, ulei, sunt schimbate recent, multumesc!

Răspuns Câştigător
| Suiram06 a răspuns:

Va trebui sa te obsinuiesti cu asta. Motorul merge turat deoarece 1400 cmc e destul de putin pentru o masina de marimea Borei, asadar motorul trebuie sa "depuna mai mult efort" ca sa o miste.
Daca ma intrebi nu ai facut o alegere buna cu motorul acela, multa lume crede ca daca motorul e mic, nu consuma mult... de fapt nu e deloc asa, in speta, cu un Mercedes C-Klasse, motor 2, 2 l am scos consum de 4, 3/100km pana la mare si inapoi (aprox 1000 km dus-intors)

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E o turatie normala la un motor de 1.4 la viteza aia

| relian a răspuns:

E turatia normala nu ca e motorul mic ci pentru ca asa sint facute motoarele pina in 2005. Uite un alt motor dupa 2005 la 120 km la ora daca atinge 2000 de turatii.Masina mea are 2, 7 litri si laviteza aia tot 3mii dce ture are.Am verificat la multe masini si asa se tureaza indiferent de motor.Si laun motorde4-5 litri tot la fel ajunge la 3 mii turatii.In schimba am vazut la 2.0 litri si turbo dupa 2005 nici nu trece de 2 mii de ture nici la 120 la ora. Vorbesc aici de masini bune, unele noi chiar.Deci nu ai nici o problema.

| andrei1993a a răspuns:

Motorul de 1.4 e mic si e normala turatia la un asemenea motor. Macar un 1.6 trebuia sa-ti iei.

| PurceluAtomic a răspuns:

Ce ti se pare asa anormal? are motorul mic...
Masinile pe benzina se conduc turate. Numai soferii de dube si camioane sunt obisnuiti sa nu tureze mai mult de 2500 rpm.