| kynezu a întrebat:

Sall Prieteni, am o intrebare. puteti sa imi spuneti careva de ce oare imi ingheata apa in radiator in fiecare seara? dimineata e bocna! antigel am pus si ieri un litru concentrat!

Răspuns Câştigător
| neamtmischu a răspuns:

Fa ceva bun ca sunt sofer si stiu, da jos totul, ia-ti antigel concentrat G12(-70) sa fie, vreo 3 litri mai ia inca 3 litri de apa distilata, amesteca-le, obtii 6 litri de antigel de pura calitate la -35, umple din nou sistemul de racire cu el si DOAR apropie-te de nivelul MAXIM al vasului de expansiune,sa nu fie fix la maxim sau peste, asigurate cand pornesti ca se aeriseste de tot, s-ar putea sa se incalzeasca prntru prima data pana la 100 grade sa nu te sperii intre timp ea o sa se goleasca iesind aerul,completezi pana unde am zis,apropo ce ramane pastrezi in portbagaj pentru zile negrewinking nu va mai ingheta radiatorul te asigur, asta daca nu cimva ai scurgeri sau ceva, pa

4 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Schimbă lichidul de răcire cu unul cu o concentrație mai mare de antigel și nu te zgârci la bani când îl cumperi, că o să înghețe iar.
Dacă continui să pornești motorul cu lichidul de răcire înghețat, riști să distrugi pompa de apă și va trebui înlocuită, asta în cel mai fericit caz, mai rău ar fi ca datorită șocului termic de după pornire, să se fisureze blocul. Ai grijă.

| AlexCrb a răspuns:

Banuiesc ca antigelul e de proasta calitate. Temperaturile sunt destul de mici in perioada asta si un antigel slab calitativ risca sa inghete.

| maseax a răspuns:

Cred ca este din cauza frigului. Pe vremea asta i-ar trebui ceva mai mult de 1l de antigel. De obicei se pune 1 la 1 ( 1 litru de antigel la fiecare litru de apa )

| dyana18 a răspuns:

Da.are dreptate alex.acopera'ti masina cu ceva

| neamtmischu a răspuns (pentru dyana18):

Fa ceva bun ca sunt sofer si stiu, da jos totul, ia-ti antigel concentrat G12(-70) sa fie, vreo 3 litri mai ia inca 3 litri de apa distilata, amesteca-le, obtii 6 litri de antigel de pura calitate la -35, umple din nou sistemul de racire cu el si DOAR apropie-te de nivelul MAXIM al vasului de expansiune,sa nu fie fix la maxim sau peste, asigurate cand pornesti ca se aeriseste de tot, s-ar putea sa se incalzeasca prntru prima data pana la 100 grade sa nu te sperii intre timp ea o sa se goleasca iesind aerul,completezi pana unde am zis,apropo ce ramane pastrezi in portbagaj pentru zile negrewinking nu va mai ingheta radiatorul te asigur, asta daca nu cimva ai scurgeri sau ceva, pa