| FPI a întrebat:

Ceau, am o intrebare ce ma cam pune pe griji am un motor si ii la tara azi am vorbit cu mami si mi-o zis ca au fost -26 azi dimineata la 7 de azi-noapte a fost sigur -30 problema ii ca sigurat o inghetat apa in radiator la motor am antigel de -30 nu stiu sigur daca da sau nu dar as vrea sa stiu ce se intampla cand ingheata, Mersi!?

16 răspunsuri:
| FPI explică:

Pai ce legatura are apa cu cilindru? poate ma insel eu da nu are cum sa treaca apa prin cilindru

| 0rlando a răspuns (pentru FPI):

Apa nu trece prin camera de ardere, dar prin cilindru trece, altfel ce ar mai răcii? Problema este că apa când îngheață, se dilată și poate sparge radiatorul sau blocul. Ideal ar fi să-l acoperi cu ceva, măcar îl mai ferești de vânt.

| FPI explică (pentru 0rlando):

Ii pus pe o terasa nu il trage vantu

| ombladon a răspuns:

Trebuie sa astepti sa se dezghete si sa incarci bateria

| FPI explică (pentru ombladon):

Nu am baterie ii un Enduro

| ombladon a răspuns (pentru FPI):

Atunci astepti sa se dezghete...

| FPI explică (pentru ombladon):

Si nu are nimic nici o problema?

| ombladon a răspuns (pentru FPI):

Pai nu are ce sa pateasca...

| alyn21 a răspuns (pentru ombladon):

Daca ingheata ti se sparge radiatoru sau cilindru

| ombladon a răspuns (pentru alyn21):

Sa speram ca nu ingheata prea tare...

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Baga-l in casa la caldura.

| FPI explică (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

N-am cum sa-l bag in casa ca ii destul de mare

| NoNameanonymus a răspuns:

S-ar putea sa ii fi inghetat combustibilul pe conducta sau sa fi facut doar un dop. Singura cale e sa il incalzesti pana porneste. Eventual sa ii dai un spray de aprindere sau sa ii injectezi direct in piston. Dai bujia jos si ii bagi combustibil acolo. Va fi obligat sa porneasca.

| FPI explică (pentru NoNameanonymus):

Benzina nu ingheata niciodata, motorina posibil, dar am avunt noroc pentru ca am avut ceva antigel dar slab dar totusi si-a facut cat de cat efectul, s-a facut doar brnza nu a inghetat de tothappy

| NoNameanonymus a răspuns (pentru FPI):

Ce combustibil foloseste? Benzina presupun...

| FPI explică (pentru NoNameanonymus):

Pai benzina...