| PuFoS97 a întrebat:

as dori si eu un sfat.eu vreau anul acesta de ziua mea sa imi iau un Aprilia rs 50.problema este ca tata a dat telefon la cineva de la politia rutiera si a zis ca imi trebuie permis adica cred ca a1. din cate i-au zis gaborii kik ce trece peste 49, 0 trebuie permis este adevarat? si daca rs-ul este de 50 pot sa il conduc cu legislatia rutiera?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se incadreaza la categoria moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW) iti trebuie doar de un certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera.
Iti trebuie permis de subcategoria A1, conform art.30 din Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002(Codul rutier), daca depaseste caracteristicile mopedului, citez:
"k) SUBCATEGORIA A1: motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cmc si o putere care nu depaseste 11 kW;"
Pentru ambele este obligatorie varsta de 16 ani. Numai bine!

2 răspunsuri:
| costel24ro a răspuns:

Prietene,RS50 are motor de 49cc! A1 iti trebuie pentru motor de 125cc! taticul tau a zis asa ca sa te tina departe.din cate stiu nu s-a bagat lege pentru permis la moped/scuter, era vorba sa se bage AM! dar anul trecut am mers eu cu rs50, am luat amenda pentru numere de Italia si ca nu i-am dat talonul(ca mi-l lua)dar trebuie sa ai o pila la RAR ceva,ca acum se fac si la astea din cate stiu, si normal, motorasul se duce mai bine de 45 km/h cat e legal!

| PuFoS97 explică:

Vreau raspunsuri de la cei care sunt in domeniu si stiu legea.dau fundita am uitat sa zic