| winter a întrebat:

Salut, de ceva timp am luat permisul și intenționez sa cumpăr o mașină la mana a doua înmatriculată. Ce acte trebuie sa aibă respectiva mașină pentru a o cumpăra. Sincer as fi vrut sa cumpăr o mașină pe care sa o înmatriculez eu dar mai mult te pune pe drumuri.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Procesul e același dacă o cumperi înmatriculată în ro sau nu. La cele neînmatriculate trebuie sa le faci rar ul și atât în plus.
Mașina trebuie sa aibă certificat, carte identitate, itp valabil eventual rca și fiscalul vânzătorului. Faci contract de vânzare cumpărare, faci rca pe numele tău, o iei la finanțe pe numele tau apoi depui dosarul la politie pentru inmatriculat

| Frank51 a răspuns:

Sa aiba cartea masinii, certificat de inmatriculare neaparat cu itp valabil si instrainat, asigurare rca valabila, si daca trebuie sa schimbi placutele de inmatriculare iti trebuie chitanta si numerele vechi.